تور آذربایجان

تور آذربایجان

 تور آذربایجان امروز به یکی از تور های پرطرفدار ایرانی ها تبدیل شده است . با توجه به صدور راحت ویزا توسط کشور آذربایجان تورهای آذربایجان طرفداران زیادی دارد . در زمان های دور کشور آذربایجان بخشی از خاک ایران به حساب می آمده و به همین خاطر از نظر فرهنگ و غذا و پوشش بین مردم دو کشور رابطه نزدیکی می باشد . تورهای آذربایجان معمولا از طریق هوایی و یا زمینی برگزار میشود و مردم ایران برای سفر به کشور آذربایجان تمایل فراوانی نشان میدهند و همین موضوع باعث کسترش روابط توریستی بین دو کشور شده است . مردم آذری زبان کشورمان به راحتی در کشور آذربایجان میتوانند سخن بگویند و در تورهای مسافرتی احتیاجی به راهنما سفر جهت ترجمه ندارند .

در تور آذربایجان معمولا شهرهای باکو و نخجوان میزبان مسافران ایرانی میباشند. 

در کنار دریای خزر ، در جنوب رشته کوهای قفقاز و شمال رودخانه ارس مردمانی با قومیت های آذربایجانی ، لزگی ، کرد ، تالش و تات ها در کشوری بنام آذربایجان زندگی میکنند.

کشور آذربایجان با 86،000 کیلومتر مربع وسعت در منطقه قفقاز اروپا به عنوان بزرگترین کشور این منطقه شناخته می شود .

شهر های مهم کشور آذربایجان باکو ، گنجه ، سومقاییت ، مینگه چویر ، قره چخور ، شیروان ، نخجوان ، باکیخانوف ، شکی یولاخ ، خان کندی ، لنکران ، رسول زاده ، بیله جری ، مشتاغا ، آغدام ، بردع ، خاچماز ، جلیل آباد و هوسان می باشند که شهر باکو به عنوان پایتخت کشور آذربایجان شناخته میشود .

اولین رئیس جمهور کشور جمهوری آذربایجان بعد از اسقلال یافتن محمدامین رسولزاده می باشد وی در 28 مه 1918 دولت جمهوری آذربایجان را تشکیل داد . ایازمطلف اف در سالهای 1991 الی 1992 ، ابوالفضل ایلچی بیک دز سالهای 1992 الی 1993 ، حیدر علی اف از سال 1993 الی 2003 و الهام علی اف از سال 2033 تا امروز به عنوان رئیس جمهور های کشور جمهوری آذربایجان شناخته می شوند . انتخابات ریاست جمهوری هر 5 سال یک بار به صورت رای گیری انجام میشود.

کشور آذربایجان با کشور های ایران ، ارمنستان ، گرجستان ، روسیه و ترکیه همسایه می باشد . مرز مشترک کشور آذربایجان با کشور ارمنستان 1007 کیلومتر ، با ایران 765 کیلومتر ، گرجستان 480 کیلومتر ، روسیه 390 کیلومتر و ترکیه 15 کیلومتر دارد . مرز مشترک بین کشور آذربایجان و ترکیه از طریق جمهوری خودمختار نخجوان میباشد .

مجری مستقیم تور آذربایجان

تایسیز پرواز با بهرگیری از دانش پرسنل خود و مهیا ساختن شرایط در اجرای مستقیم تور آذربایجان تا به امروز توانسته در صنعت گردشگری خود را به عنوان مجری مستقیم تور آذربایجان معرفی کند . مشتریان تور آذربایجان تایسیز پرواز فقط مسافران نمیباشند بلکه برخی از آژانس های هواپیمایی به خاطر نداشتن شرایط و عدم تسلط به هتل های شهر آذربایجان تور های خود را از شرکت تایسیز پرواز خیداری کرده و سپس به مشتریان خود ارائه میدهند .

تایسیز پرواز که مجری مستقیم تور آذربایجان می باشد برای رعایت حقوق همکاران نرخی که به همکاران ارائه میدهد همراه با کمیسیون بوده تا بتوانند در ارائه نرخ به مشتاریان حقوق همکاران را رعایت نماید . اجرای تور توسط مجری مستقیم تور مسئولیت هایی همراه خود دارد از جمله کیفیت هتل ، تاخیر پرواز ، بیمه مسافرتی ، گشت های شهری و رضایت مشتریان از تور آذربایجان  بر عهده مجری تور آذربایجان می باشد .

آب و هوای کشور آذربایجان

کشور آذربایجان دارای آب و هوای مختفلی است به طوری که در در شمال و شرق کشور دارای آب و هوای نسبتا خشک و کوهستانی ، مناطق جنوب شرق  دارای آب هوای ملایم و مرطوب ، مناطق غربی و جنوبی دارای آب و هوای بیسار مرطوب می باشد.

چرا تور آذربایجان ؟

باتوجه به اینکه کشور آذربایجان در ایام قدیم قسمتی از کشور ایران بوده است از نظر رفتار مردم ، سنت و فرهنگ بسیار به مردم ایران نزدیک هستند و طی تصمیمات انجام گرفته توسط سران کشور آذربایجان ، ایرانی های که قصد سفر به آذربایجان از طریق فرودگاه حیدر علی اف را دارند میتواند از آسان ویزا یا همان صدور ویزا در فرودگاه استفاده نمایند. این امر به ایرانی ها برای استفاده از تور باکو را آسان کرده است . کسانی که قصد سفر به کشور آذربایجان را دارند می توانند با خرید تور از شرکت تایسیز پرواز پارسیان با خیالی آسوده به سمت کشور آذربایجان سفر کنند .

دین و زبان مردم کشور آذربایجان

زبان رسمی مردم کشور آذربایجان ترکی آذربایجانی می باشد و مانند زبان آذری کشورمان است و با زبان ترکی استانبولی تفاوت بسیاری دارد و نوشتار مردم به زبان لاتین می باشد .

95 درصد مردم آذربایجان مسلمان میباشند که از 85 درصد مسلمانان کشور آذربایجان شیعه و 15 درصد بقیه سنی می باشند . 

در کشور آذربایجان به غیراز زبان ترکی آذری با زبان های روسی ، لزگی ، تالشی ، کردی و تاتی صحبت میکنند .

کد تلفن و تلفن های ضروری کشور آذربایجان

کد تلفن کشور آذربایجان 0094 می باشد و شماره تلفن ها ضروری  کشور آذربایجان آذربایجان به شرح زیر می باشد :

آتش نشانی : 101 ، پلیس 102 ، اورژانس : 103 ، هواپیمایی آذربایجان : 5988880 

هواپیمایی آذربایجان ایر

شرکت هواپیمایی آذربایجان ایر یا آزال به عنوان شرکت هواپیمایی حامل پرچم آذربایجان شناخته میشود . دفتر مرکزی این ایرالاین در شهر باکو میباشد و فرودگاه شهر باکو فرودگاه حیدر علی اف به عنوان مقر این شرکت هواپیمایی می باشد .

سوغاتی کشور آذربایجان

خریدن سوغاتی یکی از جاذبه های یک کشور می باشد ، مسافرانی که تور آذربایجان را میخرند برای خرید سوغاتی میتوانند استکان کمر باریک یا آرمادو ، فرش ، روسری و کلاه سنتی آذربایجان ، نقاشی بانفت ، ظرف سرامیکی با طراحی آذربایجانی ، ظروف مسی ، رومیزی یا سفره با طرح بوته جقه تهیهه نمایند.

از سوغاتی ، صنایع دستی ، نمادها و آیین کهن مردم آذربایجان میتواند نزدیکی فرهنگ این کشور را با کشور غزیزمان ایران دریافت که چقدر به هم نزدیک می باشند .

غذا کشور آذربایجان

از آنجایی که در زمان های درو کشور آذربایجان جزو خاک ایران بوده است ، از نظر غذایی به ایران خیلی نزدیک می باشد و مسافرانی که تور آذربایجان را میخرند با خیالی راحت میتوانند در کشور آذربایجان به دنبال غذا باشند و از خوردن آن لذت ببرند .

پلو (PLOV)

غذا پلو ، شبیه به غذای چلو ایرانی است ، در غذای پلو آذربایجانی برنج همراه با زعفران و دارچین پخته می شود و آن را با گوشت پخته شده گوسفندی یا گاوی یا گوشت مرغ سرو میکنند . در کنار این غذا از میوه ها تازه یا خشک همراه با سبزیجات آماده سرو و تزیین میشود .

قوتاب یا خوتاب

این نوع غذا یک نان پهن است که درونش را با گوشت یا اسفناج یا کدو حلوایی پنبر پر کرده و سپس سرخ میکنند خمیر قوتاب از آرد ، زرده تخمرغ ، نمک و آب تهیه می شود . قوتاب معمولا به شکل حلالی درست می شود . طعم دلنشینی دارد .

دلمه

در کشور آذربایجان همچون کشور مان ایران غذای دلمه طرفداران بسیاری دارد . انواع دلمه در برگ مو  فکلم ، فلفل و کوجه فرنگی درست می شود . درون دلمه با گوشن ، برنجه و ادویه جات پر میوشد و در کنار سایر غذاها سرو میگردد .

در بعضی اوغات دلمه را به ورت سنتی درظروف سفالی میپزند که طعم ویژه ای به آن میدهد .

کوفته بز باش

کوفته باز باش یکی دیگر از غذاهای محلی کشور آذربایجان می باشد . این کوفته مثل کوفته ایرانی از گوشت ، برنج و حبوبات درست می شود و معمولا در وسط آن آلو قرار میدهند و در کنار سیب زمینی در سس مخصوص که با زعفران و زردچوبه تهیه شده پخته می شود . کوفته بز باش همراه با گوجه فرنگی و سبزی تازه سرو می شود .

لاونگی

لاونگی مانند مرغ یا ماهی شیکم پر کشور خودمان ایران است که با سبزی های محلی و گردو به آن طعم میدند .

آبگوشت

آبگوشت غذای محلی شهر شکی آذربایجان است . این شهر فرهنگ ایرانی خود را حفظ کرده و آبگوشت غذای محی و الی این شهر می باشد و همچون آبگوشت ایرانی کوشت را با آب و نخود و سیبزمینی میپزند و آب آن را با نان تیلیت شده و نخود گوشت را یا میکوبند یا جداگانه میخورند .

بادام بورا

یکی از شیرینی های معروف شهر باکو است که باشکر و دارچین و آجیل خرد شده با اشکالی متفاوت می پزند .

شکر بورا

شکر بورا یک نوع دسر محلی می باشد که داخل آن را با فندق ، بادام ، گردو و شربت عسل پرمیکنند و تمام نقاط آذربایجان میتوان این شیرینی خوشمره را یافت .

باقلوا

باقلوا آذربایجانی معمولا به شکل لوزی برش داده می شود و در ایام نوروز زیاد مورد استقبال قرار میگیرد . باقلوا زا لایه ای نازک خمیر به همراه آجیل آسیاب شده و عسل تهیه می شود .

قومیت های مردم کشور آذربایجان

کشور آذربایجان از اقوام آذریها ، کردها ، تات های ، تالشی ها و لزگی ها در بر گرفته اند که در اینجا برای آشنایی بیشتر توضیحاتی در مورد این قوم ها میدهیم .

قوم آذربایجانی 

اکثر مردم کشور آذربایجان را قوم آذربایجانی را تشکیل میدهد دین مردم این قوک اکثر شیعه میباشد و به زبان آذری شخن میگویند و بخاطر تاریخ و گذشته این قوم فرهنگ ایرانی دارند .

قوم لزگی ها

لزگی ها از اقوام بومی قفقازی های میباشند که به زبان قفقازی صحبت میکند . این قوم نسبت به قوم های کرد ها ، تالش ها و تات های توانستند فرهنگ خود را بهتر حفظ کنند .

قوم کرد ها

کردهای کشور آذربایجان قومی از ایران می باشند که در آذربایجان به سختی زندگی کردند به طوری که برای پیدا کردن کار در صورتی که قوم خود را کرد معرفی میکردند به آنها کار داده نمیشد .

قوم تالش ها

این قوم اصیل ایرانی در جنوب شرقی کشور آذربایجان قرار دارند و توانستد آیین و اصالت خود را حفظ کنند .

قوم تات

این قوم به زبان تات قفقازی صحبت میکنند و زبان آنها هیچ ارتباطی با زبان تات ایرانی ندارد .

جاذبه های دیدنی کشور آذربایجان

1. باکو

شهر باکو به عنوان پایتخت و یکی از زیباترین شهر های کشور آذربایجان شناخته می شود . در شهر باکو انواع جاذبه های دیدنی و آثار باستانی وجود دارد و بزرگترین شعبه KFC در این شهر قرار دارد. اکثر مسافرانی که به کشور آذربایجان سفر میکنند از تورهای باکو خریداری میکنند

قلعه دختر ، ایچری شهر ، برجهای شعله ، قطار کابلی ، بلوار باکو ، چرخو فلک جشم باکو ، کاخ شروانشاه ، میدان فواره ، موزه ادبیات نظامی کنجوی ، مرکز فرهنگی حیدر علی اف ، موزه فرش ، بلند ترین چرم دنیا ، حمام قدیمی ، آتشگاه ، یانار داغ ،قبوستان از مراکز دیدنی شهر باکو می باشند .

2. نخجوان

شهر نخجوان که به عنوان یک جمهوری خودمختار کشور آذربایجان شناخته میشود دارای جاذبه های گردشگری و آثار باستانی فراوانی میباشد که گردشگران زیادی را جذب میکند . نماد شهر نخجوان آرمانگاه مومنه خاتون میباشد که گردشگران شهر نخجوان را با این نماد میشناسند .

از جاذبه های شهر نخجوان میتوان به موزه قوچ سنگی ، غار اصهاب کهف ، مقبره حسین جاوید ، موزه فرش ، دریاجه باتابات ، مسجد جامه و.... اشاره کرد .

3. موزه فرش آذربایجان

در دنیای هنر امروز فرش دستبافت آذربایجان محبوبیت خاصی دارد ، در موزه فرش آذربایجان فرش های با طرح های زیبا و غیر قابل توصیف قرار دارند که گردشگران را غرق به تماشای طرح و زیبایی فرش میکنند .

نمای جالب این ساختمان جلوه خاصی دارد .

4. آتشفشان قره سو

در کشور آذربایجان 350 آتشفشان وجود دارد و بلند ترین آتشفشان جهان در کشور آذربایجان قرار دارد . آتشفشان قره سو که در اثر گازهای زیر زمینی باعث خارج شدن گل و لای به رنگ تیره میود در کشور آذربایجان یکی از جاذبه های طبیعی می باشد.

5. دریای خزر

کشور آذربایجان که در غرب دریایی خزر قرار گرفته است موقعیت مناسبی برای تفریحات دریایی در دریای خزر را دارد تفریحاتی همچون کشتی سواری ، قایق رانی ، ماهیگیری ، شنا و.... فراهم ساخته است .

6. نابران

نابران منطقه ای در کنار دریایی خزر است که به خاطر آب و هوای گرمش مناسب جهت حمام آفتاب ، آب بازی ، پارک آبی و.... می باشد و یکی از جاذبه های کشور آذربایجان می باشد .

7. یانار داغ

یانار داغ در زبان فارسی به معنی کوه سوزان می باشد . از دل زمین گازهای زیر زمینی به صورت گاز همراه با آتش از زمین بیرون می آیند و گردشگران میتوانند گاز طبیعی سوزان را از نزدیک تماشا کنند . این کوه در ادیان زردتشتی احترام بسزایی دارد و آتش این کوه الهام بخش آیین زردتشتی می باشد .

8. یانار بلاغ

یانار بلاغ در زبان فارسی به معنی چشمه سوزان میباشد . چشمه یانار بلاغ در بین راه آستارا و لنکران قرار دارد و به خاطر دارا بودن گاز متان فراوان همراه با آتش خارج می شود . بومیان منطقه بر این اعتقادند که این آب خاصیت درمانی دراد .

9. کوه بش بارماغ داغی

بش بارماغ داغی در زبان فارسی یه معنی کوه پنج انگشت می باشد که یکی از امکان تفریحی کشور آذربایجان می باشد و طرفداران خاص خود را دارد .

برای خرید تور ارزان آذربایجان و تور لحظه آخری آذربایجان از مجری مستقیم تور آذربایجان با کارشناسان تایسیز پرواز تماس حاصل فرمایید .

6LdGk0sdAAAAAJaIEjas3JSCxphxBTtI-jmEENkm