تور نخجوان

تور نخجوان

یکی از سفرهای خاطره انگیزی که میشود با تور رفت و از جاذبه های گردشگری آن لذت برد تور نخجوان است که در این مقاله می خواهیم شما را با شهر نخجوان آشنا کنیم تا بتوانید راحت تر برای انتخاب مقصد سفر تصمیم‌گیری کنید . تور نخجوان با توجه به نزدیک بودن شهر نخجوان از مرز تا هتل میتواند راحت ترین تور خارجی شهر آذربایجان شود . در تور نخجوان شما میتوانید بهترین خاطرات را در سفر تجربه کنید .

 شهر گردشگری نخجوان

 نخجوان یکی از شهرهای کشور جمهوری آذربایجان است.  این شهر بین سه کشور ایران، ترکیه و ارمنستان قرار گرفته است. با شمال غرب کشور مرز مشترک دارد که فاصله آن تا مرز مشترک ۴۰ کیلومتر است. این شهر حدود ۱۲ کیلومتر مربع مساحت دارد. آب و هوای آنجا قاره‌ای است و دمای هوای آن در تابستان به طور متوسط ۲۶ درجه سانتی گراد و در زمستان حدود منفی ۶ درجه سانتیگراد است. زبان رسمی مردم آنجا آذری است. خط رسمی آنها لاتین می باشد. واحد پول آنجا نیز منات آذربایجان است. برای سفر به نخجوان نیاز به گرفتن ویزا نیست. در آنجا برای موارد اضطراری میتوانید با شماره ۱۱۲ تماس بگیرید.

 چند نمونه از جاذبه های دیدنی

 یکی از مواردی که باعث جذب مسافر میشود و باعث انتخاب مقصد یک شهر میشود جاذبه های دیدنی و گردشگری آن مقصد میشود ، جاذبه های دیدنی آن مقصد می باشد که تور نخجوان مملو از جاذبه های دیدنی و گردشگری می باشد که با سفر به این شهر میتوانید این آثار آشنا شوید . 

آرامگاه مومنه خاتون

یکی از جاهای دیدنی نخجوان که نماد این شهر هم است آرامگاه مومنه خاتون است که این بنای هشت ضلعی ۲۶ متر ارتفاع دارد و روی آن با کاشی‌های فیروزه‌ای و خطوط کوفی تزئین شده است. این بنا در غرب نخجوان قرار دارد.


 

آرامگاه مومنه خاتون 

 مقبره نوح نبی در نخجوان

مردم آنجا معتقدند که حضرت نوح در این مکان به خاک سپرده شده است و ۸ متر از زمین ارتفاع داشته که بیشتر آن از بین رفته است .


 

مقبره ی نوح نبی 

چشمه ی سیراب

چشمه ی سیراب در شمال شرق نخجوان قرار دارد. این چشمه دارای مواد معدنی زیادی است به همین دلیل است که اولین کارخانه آب معدنی که سیراب نام دارد در سال ۱۹۵۱ افتتاح شد و تا امروز به فعالیت خود ادامه داده است. محصولات این چشمه به برخی از کشورها هم صادر می شود .

 برج آلینجا

این برج در بالای کوه قرار دارد و برای کسانی که به کوهنوردی علاقه دارند جذاب است. برای رسیدن به برج باید حدود نیم ساعت کوهنوردی کرد. این برج در واقع قلعه بسیار زیبا و دیدنی است که در غرب روستای خانقاه قرار دارند.

دریاچه ی باتابات

 

دریاچه باتابات 

این دریاچه در ۶۲ کیلومتری شمال شرقی کوه های قفقاز قرار دارد. این دریاچه یکی از جاذبه‌های طبیعی نخجوان است. آب شیرینی که دارد دارای املاح معدنی زیادی است که برای درمان بیماری‌های گوارشی مفید است. در این منطقه دشت سرسبزی قرار دارد که چشم انداز زیبایی را به وجود آورده است. بهتر است در فصل بهار و در ماههای اردیبهشت و خرداد به آنجا سفر کنیم.

یادبود دده قورقود

دده قورقود یک پیر فرزانه و حماسه سرای نامی آذری بوده است. این بنا مجسمه سه و نیم متری از دده قورقود است که چهار زانو نشسته و نیزه ای در دست دارد. این یادبود در بزرگراه حیدر علی اف در شهر نخجوان قرار دارد.

موزه فرش نخجوان

 نام دیگر این بنا خان سارایی می باشد که قدمت آن به قرن هجدهم میلادی می رسد.این بنا دارای فضای بیرونی زیبایی است که گلکاری شده و ۳۶۰۰ متر وسعت دارد. در این موزه انواع فرش های نفیس، گلیم، جاجیم، شماخ، ورنی، خورجین و... به نمایش گذاشته شده است.

 

موزه ی فرش 

برج ساعت نخجوان

 برج ساعت در درون پارک وسیعی قرار دارد که رئیس مجلس جمهوری خودمختار نخجوان آن را افتتاح کرده است. این برج ۲۱ متر ارتفاع دارد و سالنهای اجتماعات مختلفی را دارا است.

غار اصحاب کهف

 

غار اصحاب کهف در نخجوان

 این غار در ۱۸ کیلومتری این شهر قرار دارد و مردم آنجا اعتقاد دارند که از اصحاب کهف به مدت ۳۰۰ سال در این غار به خواب رفته بودند. راه رسیدن به این غار، مسیر پلکانی است. در بین این مسیر مسجدی با آجرهای سرخ رنگ قرار دارد.

غذاهای محبوب بین مردم نخجوان

 

غذای دلمه

 دوشبارا : یکی از غذاهای سنتی آنجاست که شبیه پیراشکی در ایران است.

 لوله کباب : ماده ی اولیه آن از گوشت بره، سبزیجات معطر و ادویه است و مانند کباب کوبیده روی سیخ می‌کشند و کباب می‌کنند.

 قطاب : قطاب نیز نوعی غذا است که شبیه پیراشکی است و مواد اولیه آن آرد تخم مرغ، آب و نمک است.

 لاوانگی : نوعی خورش است که داخل آن مرغ یا ماهی شکم پر وجود دارد.

 دلمه : یکی از غذاهای مورد علاقه مردم این شهر انواع دلمه نیز می باشد.

بهترین زمان برای سفر

 آب و هوای نخجوان به دلیل نزدیک بودن به مرز ایران مانند آب و هوای استان های شمال غربی کشورمان است و بهترین زمان برای مسافرت به آنجا ماههای اردیبهشت ، خرداد و مهر می باشد زیرا آنجا نیز زمستان های خیلی سرد و تابستانهای خیلی گرم دارد .

چگونگی سفر به نخجوان

 وسیله نقلیه شخصی : شما می توانید با وسیله نقلیه شخصی به این سفر بروید به این صورت که اول باید ۶۲۵ کیلومتر بروید تا به تبریز برسید که این مسیر حدود ۷ تا ۸ ساعت زمان میبرد بعد به سمت جلفا حرکت کنید، از تبریز تا جلفا هم ۱۲۵ کیلومتر یعنی حدود یک ساعت و نیم دیگر زمان میبرد بعد وسیله نقلیه خود را در پارکینگ های آنجا رها کنید و وارد شهر نخجوان شوید و با تاکسی هایی که در آنجا قرار دارد به مرکز شهر بروید .

قطار : شما می توانید از تهران و یا تبریز با قطار بسفر کنید که این قطارها در هفته دو بار به مقصد نخجوان میروند .

تور گروهی : تور یکی از بهترین گزینه های سفر به نخجوان است زیرا بدون خستگی ناشی از رانندگی میتوانید از سفر لذت ببرید ، چون گروهی به این سفر می روید متوجه طولانی بودن مسیر نمیشوید ، شما با یک تور لیدر همراه خواهید بود تا اطلاعات خوبی در اختیارتان قرار دهد، شما وقت خود را برای پیدا کردن جاذبه های گردشگری تلف نمی کنید، سفر با تور کم هزینه است ، وقتی با تور همراه می شوید تحت پوشش بیمه ی مسافرتی خواهید بود.

سوغاتی های سفر به نخجوان

 فرش ، مربای گیلاس سفید ، ظروف مسی ، رومیزی های سنتی ، استکانهای شیشه‌ای نمونه‌ای از سوغاتی هایی است که از سفر به نخجوان می توانید تهیه کنید .

 مدارک مورد نیاز برای سفر

 شناسنامه، کارت ملی، اصل پاسپورت با ۶ ماه اعتبار ، داروهای ضروری ، وسایل شخصی، پتوی مسافرتی، کفش پیاده روی، پول نقد (منات) و دوربین عکاسی از وسایل مورد نیاز برای سفر به نخجوان است.

6LdGk0sdAAAAAJaIEjas3JSCxphxBTtI-jmEENkm