تور وان

تور وان

در این روزها مسافرانی که به دنبال یک مسافرت ارزان به کشور ترکیه می باشند میتوانند تور وان را انتخاب نمایند. ارزانی تور به علت کوتاه بودن مسیر زمینی اش نسبت به سایر شهرهای ترکیه از محبوبیت خاصی برخوردار هست . تور وان به صورت زمینی انجام می شود و از معمولا از شهر خوی و مرز رازی میرند . تور وان هم به صورت گروهی و هم به صورت انفرادی قابل اجرا می باشد ولی اگر به صورت اتوبوس دربستی تا شهر وان در نظر داشته باشید باید از طریق مرز سرو یا بازرگان انجام شود .

تور وان مانند سایر تورهای زمینی فقط به صورت گروهی انجام نمیگردد و تورها هم به صورت انفرادی و گروهی از مبدا حرکت خواهند داشت ؛ تورهای گروهی وان از مبدا همراه با راهنما خواهد بود و تورهای انفرادی مسافران با اتوبوس یا هرنوع وسیله نقلیه به شهر خوی میروند و در شهر خوی با کمک نماینده های آژانس تایسیز پرواز در شهر خوی سوار ماشین های دولموش ترک میشوند و به سمت مرز و شهر وان حرکت میکنند .

تور وان بعد از دوران کرونا

در اواخر شهریور ۱۴۰۰ بعد از کلی کش و قوس فراوان مرز رازی - کاپیکوی باز شد و مسافران توانستند از مرز رازی به عنوان توریست عبور کنند . باز شدن مرز رازی میتواند اتفاق خوبی برای مسافرت رفتن و سفر به وان ترکیه باشد . ستاد کرونا برای عبور از مرز رازی می بایست حتما یک دوز یا دو دوز واکسن تزریق کرده باشند میتوانند از مرز عبور کنند . مسافرانی که قصد سفر به شهر وان ترکیه از طریق مرز رازی را دارند می بایست حتما یک دوز واکسن تزریق کرده باشند و همراه داشتن تست پی سی آر الزامی باشد .

تور هوایی وان

در اواخر دی ماه بود که خبر برقراری پرواز تهران وان تهران در فضای مجازی پیچید و د ر اوایل بهمن ماه 1400 این خبر توسط استاندار وقت شهر وان تایید شد و به گفته وی روزهای دوشنبه و پنجشنبه پرواز به صورت مستقیم از تهران به وان انجام خواهد شد . این پرواز از تاریخ 11 بهمن برابر با 31 ژانویه با هواپیمایی کاسپین به صورت چارتر و رفت و برگشت برقرار خواهد شد . از این تاریخ به بعد تور وان به صورت هوایی هم برقرار خواهد شد و میتوان تور هوایی وان را از تایسیز پرواز خریداری نمایید . با توجه به روزهای پروازی وان که دو شنبه ها و پنجشنبه ها می باشد تور هوایی وان به مدت سه شب اقامت ، چهار شب اقامت و هفت شب اقامت اجرا خواهد شد .

شهر وان

شهر وان در شرق کشور ترکیه قرار دارد و از شمال و غرب با دریاچه وان ، از شرق با کوه ارک و از جنوب به کوه آرتوس قرار دارد . مردم شهر وان کرد و ترک هستند که اغلبت به زبان ترکی استانبولی و کردی کرمانجی صحبت میکنند .  میدان اصلی این شهر بش یول می باشد  بش یول به عنوان میدان اصلی شهر وان شناخته می شود در زبان ترکی بش به معنی عدد پنج و یول به معنی راه می باشد . به خاطر پنج خیابان که به این میدان ختم میشود به این میدان بش یول می گویند . در وسط این خیابان مجستمه ای از ماهی می باشد و معمولا در مناسبت های و عید ها این میدان طراحی می شودو خیابان جمهوریت (Cumhuriyet) یکی از اصلی ترین خیابان های شهر وان است ، اکثر مراکز خرید و رستوران ها ، مراکز اداری شهر وان در این خیابان واقع شده است .

این خیابان و پر جنب و جوش ترین خیابان شهر وان می باشد که مسافران تور وان میتوانند در این خیابان خریدهای خود را انجام دهند . جالب است بدانید صبحانه شهر وان یکی از معروفترین و جذابترین خوراکی هایی می باشد که میتواند مسافر را در این شهر مجذوب خود کنند .

خیابان کاظم کارابکیر (Kazim Karabekir) به نام یکی از سران سیاسی کشور ترکیه میباشد و یکی از خیابان های معروف شهر وان می باشد . هتل الیت ورد دریان خیابان واقع شده است . این خیابان به نام ماراش هم شناخته می شود . تقاطع خیابان کاظم کارا بکیر و خیابان جمهوریت به عنوان بزرگترین و شلوغ ترین چهار راه شهر وان شناخته می شود .

گربه های شهر وان نماد شهر وان میباشد این گربه ها سفید و پشمالو میباشند و چشم های رنگی متفاوت می باشد که معمولا یکی از چشم ها زرد و دیگری آبی می باشد .

تور هوایی وان ترکیه

در حال حاضر هیچگونه تور هوایی وان ترکیه وجود ندارد و از ایران هیچ پروازی به سمت شهر وان ترکیه نمیرود ، مسافرانی که علاقمند به تور هوایی وان ترکیه می باشند میتواندد از طریق پرواز به شهر های تبریز یا خوی سفر کنند و از فرودگاه تا شهر وان ترکیه را از طریق ماشین های ترانسفر بروند تا مسیر کوتاه تری نسبت به تور زمینی در مسیر باشند . انشالله به زودی مسیر هوایی برای فرودگاه شهر وان ترکیه برقرار شود تا تور هوایی وان ترکیه برقرار شود .

 قیمت تور وان ترکیه

قیمت تور وان نرکیه بخاطر زمینی بود و نزدیک بودن شهر وان ترکیه به مرز رازی شهر خوی که باعث کمتر شدن هزینه ترانسفر میشود قیمت مناسب می باشد . همچنین هتل هایی شهر وان ترکیه از قیمت های مناسبی برخوردار است این عوامل باعث می شود که قیمت تور وان ترکیه ارزان باشد و مناسب گردشگران و مسافران باشد در ضمن میتوان به خرید ارزان در شهر وان هم اشاره کرد که باعث می شود مسافران از سفر خود لذت چندین برابری ببرند .

 تور وان ، تور خرید 

به غیر از قیمت مناسب تور وان ، خرید ارزان قیمت در شهر وان یکی دیگر از علت های پرطرفدار بودت این تور می باشد . مراکز خرید شهر وان ، مغازه های نمایندگی  پوشاک ترک و بین المللی با قیمت های ارزان وجود دارد که با توجه قیمت های مناسب مسافران استقبال ویژه ای از این فروشگاه ها دارند و باعث رونق بیشتر این تور می شوند . از مراکز خرید این شهر می توان به بازار بزرگ روسها و  AVM ، AVM VAN  ، Atayos Silver ، Turkuaz AVM ، Aydin Periham AVM و خیابان جمهوریت و کاظم کارابکیر  اشاره کرد .

مسیر تور وان

طبق بررسی های تیم تایسیز پرواز برای رفتن به ترکیه میتوان از طریق سه مرز بازگان ، سئرو و مرز رازی رفت که برای شهر وان مرز رازی در شهر خوی نزدیک ترین مرز می باشد . با توجه به تحقیقات تیم تایسیز پرواز با توجه به نزدیکی و مسیر مناسب، مرز رازی به عنوان پر ترددترین گذرگاه تور وان می باشد .

برای عبور از مرز رازی باید توجه داشته باشم که محدویت زمان کاری دارند ساعت کاری این مرز از ساعت 09:00 الی 17:00 می باشد و اجازه تردد ماشین ها بزرگ مثل اتوبوس و کامیون اجازه عبور از این مرز را ندارند .

برای عبور از مرز باید با ماشین های سواری و یا ون های ترک ( دلموش) استفاده کرد که در تور وان با تایسیز پرواز بعد از پیاده شدن از اتوبوس ون های ترک آماده جا به جایی شما مسافران می باشد .

برای رفتن با اتوبوس دربستی به شهر وان می توان از مرز بازرگان و یا سئرو استفاده کرد . این مرزها به صورت 24 ساعته می باشند ولی مسیر حدود 6 ساعت طولانی تر میشود .

پس نتیجه می گیریم برای سفر کردن به وان از هر نقطه ایران خومان را به شهر خوی برسانیم بعد از گذشت 2 ساعت می توانیم خودمان را به شهر وان برسانیم .

تور وان از طریق مرز رازی کاپیکوی 

مرز رازی در 75 کیلومتری شهر خوی در منطقه قطور واقع شده است و از مرز رازی تا شهر وان حدود 90 کیلومتر است . مرز رازی کاپیکوی کوتاه ترین مسیر برای رسیدن به شهر وان می باشد و همین موضوع نکته مثبت مرز رازی می باشد و یک نکته منفی هم وجود دارد آن هم محدویت زمان تردد می باشد مرز رازی از ساعت 09:00 الی 17:00 آماده ارائه خدمات می باشد . دراین مرز فقط امکان عبور ماشین سواری و ون دولموش می باشد و امکان عبور اتوبوس وجود ندارد . بعد عبور از مرز رازی اولین روستا شهر ترکیه روستای کاپی کوی می باشد و به همین دلیل این مرز در ترکیه کاپیکوی می باشد . مسیر مرز تا شهر وان از شهر های SARAY ، OZALP ، IPEKYOLU ، TUSBAMEHMETALAN ،  ، AGZIKARAGOLYAZI می باشد و در مسیرمنظره  دریاچه از خستگی مسیر می کاهد.

تور وان از طریق مرز سرو – اسندره

نزدیک ترین شهر به مرز سرو شهر ارومیه میباشد که حدود 30 دقیقه فاصله دارد . این مرز همچون مرز رازی محدویت زمانی ندارد و مسافرانطی 24 ساعت با هر وسیله نقلیه امکان عبور وجود دارد . از مرز سرو تا شهر وان حدود 290 کیلومتر است و جاده کوهستانی و پر پیچ و خم است و به خاطر گرونی سوخت صرفه اقتصادی ندارد .

تور وان از طریق مرز بازرگان- گورباغ

از تهران تا مرز بازرگان حدود 11 ساعت راه می باشد و مرز بازرگان تا شهر وان حدود 200 کیلومتر می باشد . مرز بازرگان به عنوان مرز ترانزیتی شناخته شده است و 24 ساعت فعال می باشد .

چرا تور وان ؟

تور وان به علت قیمت مناسب بودن میتواند یک سفر اقتصادی برای گردشگران باشد و نزدیکی این شهر به مرز رازی و شهر خوی و فاصله زمانی کوتاه یکی از مقصد های محبوب گردشگران شناخته می شود . مسافرانی که به این شهر سفر میکنند به غیر از تور ارزان از خرید ارزان در این سفر بهرمند می شوند و به همین دلیل است که تور وان محبوبیت خاصی در بین مسافران و گردشگران ایرانی دارد .

جاذبه های دیدنی شهر وان

هر شهر یا مقصد گردشگری مجموعه های تاریخی ، تفریحی خاصی دارد که میتواندگردشگران و مسافران را به خود جذب کند ، شهر وان ترکیه هم از این قضیه جدا نیست و میتوان به آشنایی بیشتر به این جاذبه ها به قسمت جاذبه گردشگری وان مراجعه نمایید .

خانه گربه ها ، کتیبه خشایار شاه ، مسجد جامع ، کلیسا و جزیره آکدامار ، موزه اوراتور و ..... جزوء مهمترین جاذبه های گردشگری شهر وان به شمار می روند .

قلعه وان ، نشانگر قدمت شهر وان

قلعه وان در قرن 9 میلادی ساخته شده . این قلعه بر قلعه کوهی در سمت شرق دریاچه واقع شده است . امروزه از قلعه چیزی جز خرابه باقی نمانده است و تنها ستون های سر به فلک کشیده مشاهده میشود . در نزدیکی قلعه یک کتیبه از همان خامنشیان به جا مانده است که به فرمان داریوش بزرک حک شده ولی در زمان خشیار شاه به اتمام رسید . این کتیبه به عنوان تنها اثر پارسی آن مان خارج از ایران می باشد و به سه زبان پارسی ، اکدی و ایلامی نوشته شده است .

کلیسای آکدامار ، در جزیره آکدامار در دل دریاچه وان

کلیسای آکدامار در درجزیره آکدمار که در دریاچه شهر وان واقع شده است و آختامار از نام های ارمنی می باشد . این کلیسا بین سال های 915 الی 921 میلادی به دستور گاغیک اول پادشاه واسپورکان با معماری مانوئل کشیش ساخته شده است . چشم انداز این کلیسا به خاطر موقعیت جغرافیایی که در میان دریاچه وان و بر فراز جزیره دارد خیلی زیبا است . هوانس تومانیان شاعر برجسته ارمنی درباره این جزیره شعر سروده است و بر اساس همین اشعار در ارمنستان فیلمی ساخته شده است .

آبشار مرادیه ( Muradiye Şelalesi )

آبشار مرادیه با شهر وان حدود 88 کیلومتر فاصله دارد . این آبشار حدود 6متر ارتفاع و 8 متر عرض دارد . و یکی از پر آبترین آبشار های دنیا می باشد .

این آبشار طبیعی زیبایی خاص دارد و در هر فصل با طبیعت اطراف خود جلوه ویژه ای دارد به عنوان مثال در فصل بهار ترکیب از گل های اطاف آبشار با زیبایی آبشار مرادیه جلوه خاصی دارد و یا در فصل پاییز خنکی آبشار و زیر استفاده از آب لذت خاصی دارد و یا در زمستان یخ زدن آب آبشار به همراه قندیل های بزرگ منظره زیبایی دارد . سکوتی که منطقه دارد و با صدای آب آبشار آرامش خاصی به آدم میدهد .

مجری مستقیم تور وان

تایسیز پرواز که با توجه به روابط خوبی که در شهر خوی و شهر وان ترکیه دارد توانست به عنوان مجری مستقیم تور وان شناخته شود ، این شرکت با عقد قرار داد با شرکت های اتوبوس رانی شهر خوی روزانه در سرویس های مسیر تهران خوی تهران صندلی دارند و همچنین با داشتن دفتر کارگزاری در شهر وان و عقد قرارداد با هتل های شهر وان به عنوان مجری مستقیم تور وان شانخته می شود و مسافران ویا شرکت های خدمات مسافرتی برای رزرو هتل تک هم میتوانند از این شرکت پیگیری نمایند .

تور وان ترکیه با قطار از تهران

با توجه به تعمیر پل قطور و بازسازی ریل قطار از خوی تا شهر وان ، سرویس رفت و برگشت قطار از تهران به شهر وان راه اندازی شده و مسافرانی که سفر کردن با قطار را دوست دارند و تواند تور وان را بقاطر تجربه کنند و طولانی بودن مسیر را با استراحت در قطار سپری نمایند . طول مسیر با قطار حدود 20 ساعت می باشد که میتواند داخل کوپه ها استراحت کرد و لذت سفر قطار تجربه کرد . در سفر وان ترکیه با قطار از تهران میتوانید لذت قطار سواری و دیدن مناظر زیبایی مسیر لذت ببرید و همچنین با استحراحت کردن در کوپه خود می توانید انرژی خود را برای بازدید از شهر وان نگه دارید و خستگی اتوبوس را نداشته باشید همچین سفر با قطار به شهر وان ترکیه دیگر تعویض ماشین در مرز رازی را تجربه نخواهید کرد .

تور وان ترکیه در سایت دیوار

این هشدار را افرادی که از سایت دیوار تور وان ترکیه را خریداری مینمایند میکنیم که حتما هنگام خرید مطمئن باشند که شرکت های خدمات مسافرتی دارای مجوز خریداری می نمایند زیرا خرید از افرادی که بدون مجوز فعالیت مینمایند و در سایت دیوار اگهی تور وان ترکیه را قرار میدهند خریداری کنند باید آمادگی هرگونه کلاهبداری ، تغییر در هتل و سایر اتفاقات را داشته باشند . پس هنگام خرید تور وان ترکیه اگر از سایت دیوار تبلیغات را مشاهده کردید حتما از معتبر بودن و شرکت توریستی بودن مطمئن شوید سپس خرید نمایید .

برای رزرو تور وان می توانید با کارشناسان تور وان تایسیز پرواز تماس حاصل فرمایید .

سوالات متداول

برای سفر به وان از طریق زمینی با قطار یا با وسیله شخصی قابل اجرا می باشد ، در سال 1400 توسط ایرلاین کاسپین پرواز گذاشته شده ولی با توجه به عدم استقبال و فروش نرفتن پرواز ، این مسیر کنسل شد .

شهر وان دارای 3 هتل پنج ستاره می باشد که هتل الیت ورلد و هتل کانفریوم در مرکز شهر و هتل دبل تری بای هیلتون در خارج شهر و در نزدیکی دریاچه وان قرار دارد .

هتل های دیگر از جمله هتل هالدی ، هتل گرند و ساردور جزو هتل های محبوب می باشد .

6LdGk0sdAAAAAJaIEjas3JSCxphxBTtI-jmEENkm