آشنایی با اقیانوس ابر ایران

15 تیر ، 1401
حمید محمدی
comments 0 کامنت

 چهاراقیانوس ابر ایران

در صورتیکه شما به سفر و گردشگری علاقه داشته اید قطعاً با مکان های جذاب و دیدنی در ایران آشنا هستید اما برخی از آنها نسبت به دیگر جاذبه ها بیشتر شناخته شده اند که می توان به اوپرت در مرز سمنان و مازنداران، جنگل ابر در مرز سمنان و گلستان، قلعه شاهدژ در کیاسر و اولاسبلانگاه در ماسال و فیلبند در مازندران اشاره نمود که به عنوان 5 اقیانوس ابر ایران شناخته می شود. اگر تاکنون از این مکان های دیدنی بازدید نکرده‌اید توصیه می شود برای آشنایی با این جاذبه های دیدنی در ایران حتما ادامه مطلب را مطالعه کنید.

اولسبلانگاه کجاست؟

یکی از مکان های دیدنی و جذابی که شما می توانید در تور ماسال آن را ببینید اولسبلانگاه می باشد که آن را با اقیانوس ابر می شناسند و به صورت اولاسبلانگاه یا اولاسبلانکا  هم نوشته می شود. این منطقه دیدنی نام روستای ییلاقی بوده که از نظر موقعیت دقیق در میان ارتفاعات کوههای تالش قرار گرفته است و از زیبایی بی نظیری برخوردار بوده که نظر هر بیننده ای را به خود جلب می کند؛ این روستای ییلاقی زیبا و دیدنی در ارتفاع ۱۴۸۹متری از سطح دریا واقع شده است که تمامی این موارد در کنار هم دست در دست هم داده تا اولسبلانگاه به عنوان یکی از جاهای دیدنی ماسال تبدیل شود.

جالب است که بدانید در این روستای ییلاقی ساخت و ساز تنها با چوب انجام میشود و از سوی سازمان منابع طبیعی محدودیت‌هایی در خصوص ساز و ساز برای این منطقه زیبا مطرح گردیده است. اگر از تور ماسال استفاده نمایید و به این منطقه دیدنی سفر کنید علاوه بر اینکه تجربه بی نظیری از دیدن جاذبه های این روستا به دست می آورید بلکه میتوانید خرید محصولات طبیعی و تازه مثل لبنیات و عسل را هم انجام بدهید که قطعاً یک گزینه عالی به عنوان سوغاتی برای دوستان شما خواهد بود. آنچه که موجب می‌شود تا افراد زیادی این روستا را در تور ماسال از دست ندهند آرامشی ست که پس از ساعت ۱۲شب در این روستا حاکم می‌شود و قطعاً سکوتی بی نظیر و پر از حس خوب در این روستا به وجود می آید.

در اولسبلنگاه چشمه های گوارا و زلالی وجود دارد ولی این روستا مجهز به آب لوله کشی نیست و حتی دارای شبکه برق رسانی نیز نبوده و در این روستا برای اینکه برق مورد نیاز را تامین شود از پنل های خورشیدی و موتور برق استفاده می شود. طبیعت سرسبز و اقیانوس ابری در روستای اولسبلنگاه به عنوان دیدنیها و جاذبه آن مطرح می شود. زمانی روستا زیبای چند برابر خواهد داشت که ابرهای سپید آن را می پوشاند. برای دیدن اقیانوس ابر می توانید از تور ماسال در بهار و تابستان استفاده کنید.

زیبای بی نظیر در قلعه شاهدژ در کیاسر

در شهر کیاسر جاذبه ی دیدنی و مناسبی برای صخره نوردی وجود دارد که با عنوان قلعه شاهدژ شناخته می شود. موقعیت قلعه شاهدژ در دهستان چهاردانگه در شهر کیاسر از توابع شهرستان ساری استان مازندران و در شمال روستای بالاده می باشد. ارتفاع این قلعه 2803 متر است و در شهرستان ساری به عنوان بلندترین قلعه محسوب می گردد.

اگر در فصل تابستان به قلعه شاهدژ سر بزنید می بینید که مه غلیظی دامنه های آن را می پوشاند و زیبایی بی نظیری را به وجود می آورد و به همین جهت است که این مناطق را با اقیانوس ابر می شناسند. افرادی که به طبیعت بکر علاقه دارند یا می خواهند یک محیط عالی برای صخره نوردی را پیدا کنند قلعه شاهدژ یک انتخاب عالی برای آنهاست.

در اطراف این قلعه زیبا گیاهان دارویی مثل گل آویشن، اسفنج، گل گاوزبان و... دیده می‌شود و همچنین گیاهان زینتی مثل گل رز ، گل بنفشه، گل شقاق و... نیز وجود دارد. غار کالم‌مال یکی از زیباترین غارهای شاهدژ محسوب می شود که در میان تخت سنگ های بزرگ همانند یک چاه عمیق در دویست متری شیب دامنه شرقی قلعه است. البته توجه داشته باشید که ورودی غار به گونه ای است که یک انسان می تواند به سختی به آن وارد شود.

اوپرت در مرز سمنان و مازندارن 

بین سمنان و مازندران مرز طبیعی و جذابی وجود دارد که با نام اوپرت شناخته می شود. این مرز تلفیقی از کوهستان و جنگل را نشان میدهد و منطقه ی ییلاقی بوده که طبیعت سبز و بکری دارد‌ و در آن آب و هوایی مناسب در کنار چشمه ها و دشت ها دیده می شود؛ بسیاری از افراد اوپرت را برای تفریح و سفر انتخاب می‌کند چرا که می‌توانند در این منطقه اقیانوس ابر را ببینند و از ارتفاعات تماشای آن لذت ببرند.

شاید در نگاه اول با سفر به اوپرت فکر کنید که سفر خارجی را تجربه می کنید اما در ایران جاذبه های بسیار دیدنی و جذابی وجود دارد که از دیدن آنها حیرت انگیز خواهید شد. ییلاق اوپرت و طبیعت آن در کنار اقیانوس ابر می تواند یک سفر بی نظیر را به وجود بیاورد. اوپرت یک کوه بین سمنان و مازندران است که بین این دو منطقه یک مرز محسوب می شود. به صورت دقیق آدرس اوپرت استان سمنان ۵۵کیلومتری شمال شهرستان مهدیشهر میباشد.

جنگل ابر در مرز سمنان و گلستان

جنگل ابر شاهرود بین سمنان و گلستان واقع شده است و می توان گفت این جنگل دیدنی حاصل بازمانده جنگل هیرکانی بوده است و آنچه که موجب شده تا این جنگل به شهرت فراوانی برسد وجود اقیانوس ابر و پوشاندن جنگل بوده است.

 در سال گردشگران و مسافران زیادی این منطقه را به عنوان مقصد خود انتخاب می نمایند و از جمله دیدنی های بی نظیر شاهرود جنگل ابر می باشد که در آن می توان نزدیک شدن آسمان به زمین را به‌نوعی دید.

قدمت این جنگل به ۴۰ میلیون سال میرسد و ادامه جنگل های سرسبز شمال کشور است. جنگل ابر ویژگی‌های خاصی دارد که می توان به ارتفاع زیاد آن از سطح دریا اشاره کرد؛ به گونه‌ای که دمای هوا در فصل های گرم پایین است و میانگین کمترین دما به ۶ درجه و بیشترین دما به ۴۰ درجه سانتیگراد در جنگل ابر می رسد و البته هوا در زمان صبحگاهی بسیار سرد است. موقعیت دقیق این جنگل در ۴۰ کیلومتری شمال شرقی شاهرود و در بخش بسطام و دهستان خرقان واقع گردیده است و می‌توان گفت از جاهای دیدنی سمنان به شمار می رود.

فیلبند مازندران ، جنگل ابری متفاوت

یکی از مواردی که بسیار دیدنیست و قطعا بارها و بارها از دیدن آن خسته نشوید فیلبند مازندران است که از دیگر اقیانوس ابرها در ایران به شمار می رود. اگر عکسهای این منطقه دیدنی و طبیعی را ببینید شاید فکر کنید که واقعی نیستند ولی با دیدن آنها از نزدیک در زیبایی‌های این منطقه بکر حیرت زده خواهید شد. فیلبند مازندران از نظر موقعیت مکانی دقیق در استان مازندران از توابع دهستان خوشرود در شهرستان بابل می باشد و شما می توانید در فصل بهار و تابستان به فیلبند سفر کنید. با خودرو از طریق جاده تهران- هراز به این منطقه دیدنی می توانید سفر کنید یا از تورهای تایسیز پرواز استفاده کنید و از این روستای ابری دیدن نمایید.

اولین مقصدی که برای گردشگری و مسافرت داخلی توسط عده ای زیادی انتخاب می شود مازندران و شمال است و روستای فیلبند و ارتفاعات جذاب آن موجب شده تا بسیاری حتی در زمان های کوتاه برای رهایی از فضای شلوغ شهر و پیدا کردن آرامش و دیدنی این اقیانوس ابری به مازندران سفر کنند.

در یک تشبیه کلی میتوان گفت با سفر به روستای زیبای مازندران شما خودتان را در بالای ابرها خواهید دید و به گونه ای که روی ابرها راه می روید و این روستا به دلیل قرار گرفتن ابرها در زیر پاها بسیار معروف و مشهور شده است.

فیلبند در ارتفاعات کوهپایه ای واقع شده و دسترسی راحتی به روستاهای اطراف و مرتع ها داشته است؛ تقریباً این اتفاق در تمام ماه های سال در فیلبند مازندران رخ می دهد اما بیشتر گردشگران و مسافران بهار و تابستان را انتخاب میکنند.

در کنار آن اگر علاقه مند به کوهنوردی هستید فیلبند مازندران می تواند بهترین گزینه برای شما باشد تا علاوه بر اینکه از بودن در کنار ابرها لذت میبرید بلکه تجربه ای بی نظیر از کوهنوردی را بدست بیاورید. به همین جهت این روستای دیدنی و سرسبز را با عنوان بام مازندران هم می شناسند چرا که به عنوان مرتفع‌ترین و بلندترین نقطه در استان مازندران است. با تور فیلبند که توسط تایسیز پرواز برگزار می شود از اقیانوس ابرها در کشور ایران دیدن کنید.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تورهای موجود برای آشنایی با اقیانوس ابر ایران

6LdGk0sdAAAAAJaIEjas3JSCxphxBTtI-jmEENkm