تور وان

در این روزها مسافرانی که به دنبال یک مسافرت ارزان به کشور ترکیه می باشند میتوانند تور وان را انتخاب نمایند . تور وان به علت کوتاه بودن مسیر زمینی اش نسبت به سایر شهرهای ترکیه از محبوبیت خاصی برخوردار هست . تور وان به صورت زمینی انجام می شود و از معمولا از شهر خوی و مرز رازی میرند . تور وان هم به صورت گروهی و هم به صورت انفرادی قابل اجرا می باشد ولی اگر به صورت اتوبوس دربستی تا شهر وان در نظر داشته باشید باید از طریق مرز سرو یا بازرگان انجام شود .

تور وان مانند سایر تورهای زمینی فقط به صورت گروهی انجام نمیگردد و تورها هم به صورت انفرادی و گروهی از مبدا حرکت خواهند داشت ؛ تورهای گروهی وان از مبدا همراه با راهنما خواهد بود و تورهای انفرادی مسافران با اتوبوس یا هرنوع وسیله نقلیه به شهر خوی میروند و در شهر خوی با کمک نماینده های آژانس تایسیز پرواز در شهر خوی سوار ماشین های دولموش ترک میشوند و به سمت مرز و شهر وان حرکت میکنند .

شهر وان

شهر وان در شرق کشور ترکیه قرار دارد و از شمال و غرب با دریاچه وان ، از شرق با کوه ارک و از جنوب به کوه آرتوس قرار دارد . مردم شهر وان کرد و ترک هستند که اغلبت به زبان ترکی استانبولی و کردی کرمانجی صحبت میکنند .  میدان اصلی این شهر بش یول می باشد  بش یول به عنوان میدان اصلی شهر وان شناخته می شود در زبان ترکی بش به معنی عدد پنج و یول به معنی راه می باشد . به خاطر پنج خیابان که به این میدان ختم میشود به این میدان بش یول می گویند . در وسط این خیابان مجستمه ای از ماهی می باشد و معمولا در مناسبت های و عید ها این میدان طراحی می شودو خیابان جمهوریت (Cumhuriyet) یکی از اصلی ترین خیابان های شهر وان است ، اکثر مراکز خرید و رستوران ها ، مراکز اداری شهر وان در این خیابان واقع شده است .

این خیابان و پر جنب و جوش ترین خیابان شهر وان می باشد که مسافران تور وان میتوانند در این خیابان خریدهای خود را انجام دهند . جالب است بدانید صبحانه شهر وان یکی از معروفترین و جذابترین خوراکی هایی می باشد که میتواند مسافر را در این شهر مجذوب خود کنند .

خیابان کاظم کارابکیر (Kazim Karabekir) به نام یکی از سران سیاسی کشور ترکیه میباشد و یکی از خیابان های معروف شهر وان می باشد . هتل الیت ورد دریان خیابان واقع شده است . این خیابان به نام ماراش هم شناخته می شود . تقاطع خیابان کاظم کارا بکیر و خیابان جمهوریت به عنوان بزرگترین و شلوغ ترین چهار راه شهر وان شناخته می شود .

گربه های شهر وان نماد شهر وان میباشد این گربه ها سفید و پشمالو میباشند و چشم های رنگی متفاوت می باشد که معمولا یکی از چشم ها زرد و دیگری آبی می باشد .

خرید در شهر وان

به غیر از قیمت مناسب تور وان ، خرید ارزان قیمت در شهر وان یکی دیگر از علت های پرطرفدار بودت این تور می باشد . در شهر وان پاساژ ها و مغازه های نمایندگی  پوشاک ترک و بین المللی با قیمت های ارزان وجود دارد که با توجه قیمت های مناسب مسافران استقبال ویژه ای از این فروشگاه ها دارند و باعث رونق بیشتر این تور می شوند . از مراکز خرید این شهر می توان به AVM ، AVM VAN  ، Atayos Silver ، Turkuaz AVM ، Aydin Periham AVMو خیابان جمهوریت و کاظم کارابکیر  اشاره کرد .

مسیر تور وان

برای رفتن به ترکیه میتوان از طریق سه مرز بازگان ، سئرو و مرز رازی رفت که برای شهر وان مرز رازی در شهر خوی نزدیک ترین مرز می باشد . مرز رازی به عنوان نزدیک مرز پر تردد ترین گذرگاه تور وان می باشد .

برای عبور از مرز رازی باید توجه داشته باشم که محدویت زمان کاری دارند ساعت کاری این مرز از ساعت 09:00 الی 17:00 می باشد و اجازه تردد ماشین ها بزرگ مثل اتوبوس و کامیون اجازه عبور از این مرز را ندارند .

برای عبور از مرز باید با ماشین های سواری و یا ون های ترک ( دلموش) استفاده کرد که در تور وان با تایسیز پرواز بعد از پیاده شدن از اتوبوس ون های ترک آماده جا به جایی شما مسافران می باشد .

برای رفتن با اتوبوس دربستی به شهر وان می توان از مرز بازرگان و یا سئرو استفاده کرد . این مرزها به صورت 24 ساعته می باشند ولی مسیر حدود 6 ساعت طولانی تر میشود .

پس نتیجه می گیریم برای سفر کردن به وان از هر نقطه ایران خومان را به شهر خوی برسانیم بعد از گذشت 2 ساعت می توانیم خودمان را به شهر وان برسانیم .

تور وان از طریق مرز رازی کاپیکوی 

مرز رازی در 75 کیلومتری شهر خوی در منطقه قطور واقع شده است و از مرز رازی تا شهر وان حدود 90 کیلومتر است . مرز رازی کاپیکوی کوتاه ترین مسیر برای رسیدن به شهر وان می باشد و همین موضوع نکته مثبت مرز رازی می باشد و یک نکته منفی هم وجود دارد آن هم محدویت زمان تردد می باشد مرز رازی از ساعت 09:00 الی 17:00 آماده ارائه خدمات می باشد . دراین مرز فقط امکان عبور ماشین سواری و ون دولموش می باشد و امکان عبور اتوبوس وجود ندارد . بعد عبور از مرز رازی اولین روستا شهر ترکیه روستای کاپی کوی می باشد و به همین دلیل این مرز در ترکیه کاپیکوی می باشد . مسیر مرز تا شهر وان از شهر های SARAY ، OZALP ، IPEKYOLU ، TUSBA ، MEHMETALAN ، AGZIKARAGOLYAZI می باشد و در مسیرمنظره  دریاچه از خستگی مسیر می کاهد.

تور وان از طریق مرز سرو اسندره

نزدیک ترین شهر به مرز سرو شهر ارومیه میباشد که حدود 30 دقیقه فاصله دارد . این مرز همچون مرز رازی محدویت زمانی ندارد و مسافرانطی 24 ساعت با هر وسیله نقلیه امکان عبور وجود دارد . از مرز سرو تا شهر وان حدود 290 کیلومتر است و جاده کوهستانی و پر پیچ و خم است و به خاطر گرونی سوخت صرفه اقتصادی ندارد .

تور وان از طریق مرز بازرگان- گورباغ

از تهران تا مرز بازرگان حدود 11 ساعت راه می باشد و مرز بازرگان تا شهر وان حدود 200 کیلومتر می باشد . مرز بازرگان به عنوان مرز ترانزیتی شناخته شده است و 24 ساعت فعال می باشد .

چرا تور وان ؟

تور وان به علت قیمت مناسب بودن میتواند یک سفر اقتصادی برای گردشگران باشد و نزدیکی این شهر به مرز رازی و شهر خوی و فاصله زمانی کوتاه یکی از مقصد های محبوب گردشگران شناخته می شود . مسافرانی که به این شهر سفر میکنند به غیر از تور ارزان از خرید ارزان در این سفر بهرمند می شوند و به همین دلیل است که تور وان محبوبیت خاصی در بین مسافران و گردشگران ایرانی دارد .

جاذبه های دیدنی شهر وان

هر شهر یا مقصد گردشگری مجموعه های تاریخی ، تفریحی خاصی دارد که میتواندگردشگران و مسافران را به خود جذب کند ، شهر وان ترکیه هم از این قضیه جدا نیست و میتوان به آشنایی بیشتر به این جاذبه ها به قسمت جاذبه گردشگری وان مراجعه نمایید .

خانه گربه ها ، کتیبه خشایار شاه ، مسجد جامع ، کلیسا و جزیره آکدامار ، موزه اوراتور و ..... جزوء مهمترین جاذبه های گردشگری شهر وان به شمار می روند .

قلعه وان

قلعه وان در قرن 9 میلادی ساخته شده . ایرن قلعه بر قلعه کوهی در سمت شرق دریاچه واقع شده است . امروزه از قلعه چیزی جز خرابه باقی نمانده است و تنها ستون های سر به فلک کشیده مشاهده میشود . در نزدیکی قلعه یک کتیبه از همان خامنشیان به جا مانده است که به فرمان داریوش بزرک حک شده ولی در زمان خشیار شاه به اتمام رسید . این کتیبه به عنوان تنها اثر پارسی آن مان خارج از ایران می باشد و به سه زبان پارسی ، اکدی و ایلامی نوشته شده است .

کلیسای آختامار

کلیسای آختامار در درجزیره آختامار که در دریاچه شهر وان واقع شده است و آختامار از نام های ارمنی می باشد . این کلیسا بین سال های 915 الی 921 میلادی به دستور گاغیک اول پادشاه واسپورکان با معماری مانوئل کشیش ساخته شده است . چشم انداز این کلیسا به خاطر موقعیت جغرافیایی که در میان دریاچه وان و بر فراز جزیره دارد خیلی زیبا است . هوانس تومانیان شاعر برجسته ارمنی درباره این جزیره شعر سروده است و بر اساس همین اشعار در ارمنستان فیلمی ساخته شده است .

آبشار مرادیه(Muradiye Şelalesi)

آبشار مرادیه با شهر وان حدود 88 کیلومتر فاصله دارد . این آبشار حدود 6متر ارتفاع و 8 متر عرض دارد . و یکی از پر آبترین آبشار های دنیا می باشد .

این آبشار طبیعی زیبایی خاص دارد و در هر فصل با طبیعت اطراف خود جلوه ویژه ای دارد به عنوان مثال در فصل بهار ترکیب از گل های اطاف آبشار با زیبایی آبشار مرادیه جلوه خاصی دارد و یا در فصل پاییز خنکی آبشار و زیر استفاده از آب لذت خاصی دارد و یا در زمستان یخ زدن آب آبشار به همراه قندیل های بزرگ منظره زیبایی دارد . سکوتی که منطقه دارد و با صدای آب آبشار آرامش خاصی به آدم میدهد .

مجری مستقیم تور وان

تایسیز پرواز که با توجه به روابط خوبی که در شهر خوی و شهر وان ترکیه دارد توانست به عنوان مجری مستقیم تور وان شناخته شود ، این شرکت با عقد قرار داد با شرکت های اتوبوس رانی شهر خوی روزانه در سرویس های مسیر تهران خوی تهران صندلی دارند و همچنین با داشتن دفتر کارگزاری در شهر وان و عقد قرارداد با هتل های شهر وان به عنوان مجری مستقیم تور وان شانخته می شود و مسافران ویا شرکت های خدمات مسافرتی برای رزرو هتل تک هم میتوانند از این شرکت پیگیری نمایند .

تور وان با قطار

با توجه به تعمیر پل قطور و بازسازی ریل قطار از خوی تا شهر وان ، سرویس رفت و برگشت قطار از تهران به شهر وان راه اندازی شده و مسافرانی که سفر کردن با قطار را دوست دارند و تواند تور وان را بقاطر تجربه کنند و طولانی بودن مسیر را با استراحت در قطار سپری نمایند . طول مسیر با قطار حدود 20 ساعت می باشد که میتواند داخل کوپه ها استراحت کرد و لذت سفر قطار تجربه کرد .

برای رزرو تور وان می توانید با کارشناسان تور وان تایسیز پرواز تماس حاصل فرمایید .