تور وان

تور وان از مقصدهای توریست ها در کشور ترکیه می باشد تور وان از جهت قیمت مناسب و مناسب بودن اجناس با توجه به قدرت خرید و افزایش نرخ دلار یکی از محبوب ترین مقصد های گردشگری می باشد . تور های وان به صورت انفرادی از طریق شهر خوی مرز رازی ، و به صورت گروهی از طریق مرز رازی با ترانسفر ماشین های ترک و با اتوبوس دربستی از طریق مرز بازرگان و سرو قابل اجرا می باشد . خیابان جمهوریت وان به عنوان مرکز شهر و اصلی ترین خیابان شهر وان می باشد که تمام مراکز خرید این شهر در این خیبان می باشد . ساختمان ال سی واکیکی ، مرکز خرید آو م وان ، مرکز خرید او پارک از مشهور ترین مراکز خرید شهر وان می باشند . اسکله سوار شدن قایق ها و کشتی های  توریستی این شهر در انتهای جاده ساحلی ادریمیت قرار دارد که برای رفتن به جزیره آکدامار و دیدن کلیسا آکدامار باید سوار این قایق ها شوند . برای کسب اطلاعات راجب جاذبه های گردشگری شهر وان میتوانید به بخش جاذبه های گردشگری مراجعه نمایید .

می توان گفت تور وان امروزه به خاطر ارزان بودن قیمت و نزدیک بودن فاصله به یکی از تورهای محبوب ایرانی ها تبدیل شده است. تور وان معمولا به صورت زمینی انجام میشود تور وان معمولا از طریق شهر خوی و از طریق مرز رازی انجام میشود . برای تور وان می توان تا شهر خوی را یا با هواپیما ، یا ماشین شخصی ، یا اتوبوس و یا با قطار طی کرد و از شهر خوی تا شهر وان را با ماشین های ون ترک (دولموش) و یا با ماشین های سواری ایرانی که با پلاک کاپوتاژ می باشند رفت . 

تورهای زمینی وان معمولا با 3 شب اقامت یا بیشتر در نظر گرفته میشود و یک روز در مسیر رفت و یک روز درمسیر برگشت می باشد که در مجموع 5شب کل تور میشود ولی با سه شب اقامت در هتل های شهر وان خواهد بود .

مسافرانی که می خواهند خستگی مسیر برگشت را نداشته باشند می توانند برای مسیر برگشت خود از شهر خوی با پرواز خوی تهران که توسط هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران هما برقرار می باشند استفاده نمایند .

تور وان جزوء تورهای ارزان برای مسافران می باشد و مسافران با انتخاب تورزمینی وان میتواند تا حدودی از هزینه های خود در سفر صرفه جویی نمایند .

مسیر پر طرفدار تور وان

پر طرفدار ترین مسیر تور وان از مرز رازی می گذرید ، مرز رازی در شهر خوی می باشد .

کشور ترکیه تدارکات لازم جهت انتقال مسافرین از این مرز برقرار کرده و به تازگی یک سالن مجهز به سیستم تهویه و تجهیزرات گمرکی تجهیز نموده است . در این مرز مسافران تور وان میتوانند از مغازه فری شاپ نیاز های خودشون تهیه کنند و لازم به ذکر است در این مغازه ها با توجه به قوانین کشور ترکیه شما مالیات پرداخت نمیکنید پس می توانید با حداقل هزینه اجناس مورد نیاز خود را خرید نمایید .

تور وان با قطار

برای رفتن به وان از طریق قطار شما میتوانید برای حرکت روزهای یک شنبه و چهارشنبه را انتخاب نمایید . در این مسیر شما حدود 22 ساعت در قطار می باشید و قطار در شهر های تبریز توقف خوهد داشت و سپس با گذر از پل قطور به سمت کشور ترکیه روانه میشوید . در مرز با پیاده شد از قطار بازرسی گمرکی و انجام میگردد و سپس به سمت ایستگاه راه آهن وان به حرکت در می آید .

حرکت قطار از شهر وان روز های دوشنبه و چهارشنبه می باشد .

مجری مستقیم تور وان

 شرکت تایسیز پرواز با توجه به داشتن روابط عالی با هتل های شهر وان و نماینده مستقر دز شهر وان تورهای شهر وان را به صورت مستقیم مجری می باشد و شما میتوانید با خرید تور وان با خیالی آسوده به سفر خود بروید و از بابت نحوه اجرای درست تور وان و قیمت مناسب خیالتان راحت باشد .

کارشناسان تایسیز پرواز با توجه به اطلاعات دقیقی دارند که در اختیار شما می گذارند شما را در انتخاب هرچه بهتر هتل و تعداد شب مناسب شما را راهنمایی میکنند .

شما باخرید توران وان از شرکت تایسیز پرواز باید بدانید که تور را از مجری مستقیم تور وان خریداری نموده اید .

چرا تور وان ؟

با توجه به افزایش نرخ ارز و افزایش نرخ بلیت های هواپیما برای یک مسافرت خارجی هوایی حداقل باید مبلغی بیش از 1،900،000 تومان در نظر گرفت ولی برای تور زمینی وان می توان با مبلغی حدود 590،000 تومان تور وان رفت و از یک سفر خارج از کشور لذت برد . شهر وان یکی از شهرهای مذهبی ترکیه به شمار می آید و با توجه به مردمان شهرش یکی از شهر های خانوادگی محسوب میشود .

در شهر وان میتوانید از قیمت های مناسب لباس ، کیف و کفش استفاده کنید و با خرید کردن از سفر خود لذت ببرید .

لقب تور وان

در کشورمان تور وان به عنوان تور خرید شناخته میشود ، دلیل آن هم این موضوع می باشد که هرکسی به شهر وان سفر میکند به علت خرید کردن است .

شهر وان همانند سایر شهرهای توریستی ترکیه دارای هتل های لوکس و تاپ نمی باشد و تفریح آنچنانی برای گردشگران ندارد ، پس در نتیجه یکی از علل انتخاب تور وان ، خرید کردن در شهر وان و دیگر نرخ ارزان تور آن می باشد .

جالب است بدانید در شهر وان اکثر فروشگاه ها مجهز به کارت خوان ایرانی می باشند و با کارت بانکی ایرانی به راحتی میتوانید خرید انجام دهید .

ساعت حرکت تورهای زمینی وان

با توجه به اینکه مرز رازی محدودیت تردد دارد و ساعت کاری این مرز از ساعت 09:00 الی 17:00 می باشد ، به مسافران پیشنهاد میشودزمانی از تهران یا شهر خود حرکت کنند که در مدت زمانی که مرز باز است به مرز رازی شهر خوی برسند .

اتوبوس های که به مقصد خوی میرند معمولا شب رو میباشند و مسیر تهران تا خوی را در مدت زمان 10 ساعته طی میکنند . به مسافران تور وان پیشنهاد میشود برای رفت به شهر وان ساعت حرکت خود را بین ساعت 20:30 الی 23:00 انتخاب کنند که صبح اول وقت به شهر خوی برسند و بعد از آنجا به سمت مرز حرکت کنند تا بتوانند با خیال راحت از مرز عبور کنند.

درباره شهر وان

شهر وان به عنوان بزرگترین شهر شرق در کشور ترکیه شناخته می شود . این شهر بین کوه های و اِرک از شرق  وکوه های آرتوس از جنوب و از شمال و غرب بین دریاچه وان واقع شده است . زبان محلی مردم بومی شهر وان زبان کردی کرمانجی می باشد.

برای سفر به شهر وان ترکیه می توان از سه مرز زمینی خارج شد.

تور وان از طریق مرز رازی  کاپیکوی  

مرز رازی در 75 کیلومتری شهر خوی در منطقه قطور واقع شده است و از مرز رازی تا شهر وان حدود 90 کیلومتر است . مرز رازی – کاپیکوی کوتاه ترین مسیر برای رسیدن به شهر وان می باشد و همین موضوع نکته مثبت مرز رازی می باشد و یک نکته منفی هم وجود دارد آن هم محدویت زمان تردد می باشد مرز رازی از ساعت 09:00 الی 17:00 آماده ارائه خدمات می باشد . در این مرز وفقط امکان عبور ماشین سواری و ون دولموش می باشد و امکان عبور اتوبوس وجود ندارد . بعد عبور از مرز رازی اولین روستا شهر ترکیه روستای کاپی کوی می باشد و به همین دلیل این مرز در ترکیه کاپیکوی می باشد . مسیر مرز تا شهر وان از شهر های SARAY ، OZALP ، IPEKYOLU ، TUSBA ، MEHMETALAN ، AGZIKARAGOLYAZI می باشد و در مسیرمنظره  دریاچه از خستگی مسیر می کاهد.

  تور وان از طریق مرز سرو – اسندره 

نزدیک ترین شهر به مرز سرو شهر ارومیه میباشد که حدود 30 دقیقه فاصله دارد . این مرز همچون مرز رازی محدویت زمانی ندارد و مسافرانطی 24 ساعت با هر وسیله نقلیه امکان عبور وجود دارد . از مرز سرو تا شهر وان حدود 290 کیلومتر است و جاده کوهستانی و پر پیچ و خم است و به خاطر گرونی سوخت صرفه اقتصادی ندارد .

 تور وان از طریق مرز بازرگان- گورباغ

از تهران تا مرز بازرگان حدود 11 ساعت راه می باشد و مرز بازرگان تا شهر وان حدود 200 کیلومتر می باشد . مرز بازرگان به عنوان مرز ترانزیتی شناخته شده است و 24 ساعت فعال می باشد .

مراکز و خیابان های شهر وان

میدان بیش یول (BESYOL)

میدان بش یول به عنوان میدان اصلی شهر وان شناخته می شود در زبان ترکی بش به معنی عدد پنج و یول به معنی راه می باشد . به خاطر پنج خیابان که به این میدان ختم میشود به این میدان بش یول می گویند .

در وسط این خیابان مجستمه ای از ماهی می باشد و معمولا در مناسبت های و عید ها این میدان طراحی می شود . 

خیابان جمهوریت (Cumhuriyet)

خیابان جمهوریت یکی از اصلی ترین خیابان های شهر وان است ، اکثر مراکز خرید و رستوران ها ، مراکز اداری شهر وان در این خیابان واقع شده است .

خیابان کاظم کارابکیر (Kazim Karabekir)

این خیابان به نام یکی از سران سیاسی کشور ترکیه میباشد و یکی از خیابان های معروف شهر وان می باشد . هتل الیت ورد دریان خیابان واقع شده است . این خیابان به نام ماراش هم شناخته می شود . تقاطع خیابان کاظم کارا بکیر و خیابان جمهوریت به عنوان بزرگترین و شلوغ ترین چهار راه شهر وان شناخته می شود .

مراکز خرید شهر وان

یکی از جذابیت های سفر ، خرید کردن است . در شهر وان فروشگاه ها با آفر ها و قیمت های مناسب پوشاک به یکی از مقاصد برای خرید در شهر وان تبدیل شده است .

 سرتاسر خیابان جمهوریت و ماراش فروشگاه های لباس ، کفش ، شلوار می باشد . در خیابان جمهوریت نمایندگی  LC WAIKIKI ، TUDORSو ...  وجود دارد .

مرکز خید AVM

میتوان گفت این مرکز خرید به عنوان بزرگترین پاساژ شهر وان می باشد که اکثر برنده ای ترک و بین الملی در پاساژ می باشد .

بازار بزرگ روس شهر وانیکی از بازارهای قدیمی شهر وان ، بازار روس می باشد که این بازار به شکل سنتی می باشد و اجناس این بازار به صورت ویژه و باور نکردی ارزان می باشد . شما میتوانید برای خرید جنس مورد نظر خود به این بازار مراجعه نماید 

مرکز خرید آیدین پرین Aydin Perihan

این مرکز خرید را میتوان به عنوان دومین پاساژ شهر وان شناخت . در این مرکز خرید معولا برند های ترک و متفرقه می باشد .

صبحانه شهر وان

جالب است بدانید که صبحانه وان یکی از جاذبه های گرشگری شهر وان می باشد . صبحانه این شهر یکی از کامل ترین صبحانه دنیا می باشد به صورتی که شهرهای بزرگ ترکیه همچون استانبول ، آنکارا و.... صبحانه به سبک شهر وان سرو میگردد .

در صبحانه شهر وان حداقل 20 نوع خوارکی صبحانه شامل : عسل با موم و بدون موم ، پنیر های مختلف و طعم دار شده با سبزیجات ، تخمرغ ، کره ، کره بادام زمینی ، نان تازه ، زیتون و .... می باشد .

نماد شهر وان

نماد شهر وان گربه است ، گربه های سفید پشمالو با چسمانی رنگی که معمولایکی زرد و دیگری آبی است نماد شهر وان است . گربه های وان شهرت جهانی دارد و در سرتاسر دنیا طرفدارن زیادی دارد. 

هتل های شهر وان 

در این شهر 2 هتل 5 ستاره وجود دارد .

هتل هتل دابل تری بای هیلتون وان DoubleTree by Hilton Hotel VaN

که از مرکز شهر فاصله دارد و در نزدیکی دریاچه شهر وان می باشد و هتل دیگر هتل الیت ورلد (Elite World Van Van)که در خیابان ماراش می باشد . معروف ترین و بهترین هتل 4 ستاره شهر وان هتل هالدی (Haldi Van Hotel) می باشد . برای آشنایی بیشتر با هتل های وان میتوانید به بخش هتل های وان مراجعه نمایید .

اسکله شهر وان 

دریاچه وان به عنوان بزرگترین دریاچه کشور ترکیه شناخته میشو د برای رفتن به این دریاچه باید از میدان بش یول سوار ماشین های گاواش  (Gavas)که زرد رنگ می باشند شد و از میدان بش یول تا اسکله حدود 1 ساعت راه است . 

بر روی اسکه چوبی چایخانه هست که به شما سماور و قوری اجاره میدهد و میتوانید لذت خوردن چایی آتیشی بر روی اسکله تجربه کنید . در کنار اسکه میتوانید از تفریحات دریایی استفاده کید و یا با قایق ها به سمت جزیره آختمار (AKtamar) بروید .

جاذبه های دیدنی شهر وان

شهر وان همچون سایر شهرهای توریستی دارای جاذبه های گردشگری طبیعی و آثار باستانی و تاریخی میباشد . جاذبه های شهر وان در کنار خرید مناسب به این شهر در جذب توریست خیلی کمک کرده است . مسافران تور وان میتوانند در این شهر از دریاچه شهر وان استفاده کرده و به تفریحات دریایی به پردازند.

قلعه وان 

قلعه وان در قرن 9 میلادی ساخته شده . ایرن قلعه بر قلعه کوهی در سمت شرق دریاچه واقع شده است .

امروزه از قلعه چیزی جز خرابه باقی نمانده است و تنها ستون های سر به فلک کشیده مشاهده میشود . در نزدیکی قلعه یک کتیبه از همان خامنشیان به جا مانده است که به فرمان داریوش بزرک حک شده ولی در زمان خشیار شاه به اتمام رسید . این کتیبه به عنوان تنها اثر پارسی آن مان خارج از ایران می باشد و به سه زبان پارسی ، اکدی و ایلامی نوشته شده است .

کلیسای آختامار 

کلیسای آختامار در درجزیره آختامار که در دریاچه شهر وان واقع شده است و آختامار از نام های ارمنی می باشد .

این کلیسا بین سال های 915 الی 921 میلادی به دستور گاغیک اول پادشاه واسپورکان با معماری مانوئل کشیش ساخته شده است . چشم انداز این کلیسا به خاطر موقعیت جغرافیایی که در میان دریاچه وان و بر فراز جزیره دارد خیلی زیبا است . هوانس تومانیان شاعر برجسته ارمنی درباره این جزیره شعر سروده است و بر اساس همین اشعار در ارمنستان فیلمی ساخته شده است .

آبشار مرادیه (Muradiye Şelalesi)

آبشار مرادیه با شهر وان حدود 88 کیلومتر فاصله دارد . این آبشار حدود 6متر ارتفاع و 8 متر عرض دارد . و یکی از پر آبترین آبشار های دنیا می باشد .

این آبشار طبیعی زیبایی خاص دارد و در هر فصل با طبیعت اطراف خود جلوه ویژه ای دارد به عنوان مثال در فصل بهار ترکیب از گل های اطاف آبشار با زیبایی آبشار مرادیه جلوه خاصی دارد و یا در فصل پاییز خنکی آبشار و زیر استفاده از آب لذت خاصی دارد و یا در زمستان یخ زدن آب آبشار به همراه قندیل های بزرگ منظره زیبایی دارد . سکوتی که منطقه دارد و با صدای آب آبشار آرامش خاصی به آدم میدهد .