معروف ترین موزه های جهان

03 اسفند ، 1401
مائده سادات تمدنی
comments 0 کامنت

یکی از جاذبه‌های اصلی در هر شهر، موزه‌ها هستند. موزه‌ها انواع گوناگونی دارند و بر اساس نوع اشیایی که در آن‌ها نگهداری می‌شوند و یا نوع مکانشان تقسیم‌بندی می‌شوند. در مرسوم‌ترین شکل تقسیم‌بندی موضوعی، موزه‌هاي هنري، موزه‌هاي تاريخي، موزه‌هاي تخصصي، موزه‌هاي علمي، و موزه‌هاي فني و صنعتي داریم. البته در برخی موارد چند مورد در یک موزه وجود دارد مانند موزه‌ی لوور که تاریخی هنری است. هر نوع موزه علاقمندان و طرفداران خود را دارد، اما موزه‌های هنری و تاریخی برای افراد بیشتری جذابند و معمولا پربازدیدترین موزه‌ها هستند. در سایت‌ها و نشریات مختلف موزه‌ها را بصورت سالیانه بر اساس میزان بازدید رتبه‌بندی می‌کنند ما هم در این مقاله با توجه به فهرست منتشر شده از سوی نشنال جئوگرافی برترین موزه‌های تاریخی هنری جهان را معرفی می‌کنیم.

 معرفی موسسه ی اسمیتسونیان واشنگتن دی سی

موسسه‌ی اسمیتسونیان، واشنگتن دی سی 
      

اسمیتسونیان بزرگترین مجموعه تحقیقاتی و موزه‌ای جهان است که دارای 19 موزه و گالری، پارک جانورشناسی ملی و ایستگاه های تحقیقاتی مختلف است. بیش از 137 میلیون شی که جزئیات داستان آمریکا را شرح می‌دهند در اینجا قرار دارند، بنابراین بهتر است برای یک هفته‌ی طولانی پیاده روی آماده شوید. چیزهای زیادی برای دیدن وجود دارد که اگر یک دقیقه در روز و شب را صرف تماشای هر شی در نمایشگاه کنید، در ده سال فقط ده درصد از کل آن را خواهید دید. بنابراین، عاقلانه است که با یک برنامه پیش بروید. فقط روی یک یا دو نمایشگاه در دو یا سه موزه مختلف تمرکز کنید.

جاذبه‌های اصلی: دمپایی‌های قرمز یاقوتی دوروتی، لباس‌های بانوان اول،  بنر اصلی ستاره‌دار در موزه ملی تاریخ آمریکا. تالار جواهر (از جمله الماس امید) در موزه ملی تاریخ طبیعی. و فلایر 1903 برادران رایت، روح سنت لوئیس، و ماژول فرماندهی آپولو 11 در موزه ملی هوا و فضا.معرفی موزه-لوور-پاریس


موزه‌ی لوور، پاریس، فرانسه

موزه‌ی لوور که در مرکز پاریس واقع شده است، در قرن دوازدهم به عنوان یک قلعه و به فرمان فیلیپ دوم ساخته شد. امروزه نیز باقی‌مانده‌های قلعه در زیرزمین موزه قابل مشاهده است. لوور یکی از قدیمی‌ترین موزه‌های هنری در این رتبه‌بندی است که در سال ۱۷۹۳به عنوان موزه افتتاح شد. در سال 1989 اضافه شدن هرم I. M. Pei به عنوان ورودی اصلی بسیاری را شوکه کرد، اما امروزه این هرم شیشه‌ای به نماد لوور تبدیل شده است. مجموعه‌های موزه که از دوران باستان تا نیمه اول قرن نوزدهم را شامل می‌شوند، از مهم‌ترین مجموعه‌های جهان هستند.

جاذبه‌های اصلی: ونوس میلو، الهه‌ی پیروزی بال‌دار ساموتراس و مونالیزا اثر لئوناردو داوینچی.


معرفی موزه‌ی آکروپولیس، آتن، یونان 

موزه‌ی آکروپولیس، آتن، یونان

موزه‌ی آکروپولیس بزرگ‌ترین موزه‌ی یونان و یکی از مهم‌ترین موزه‌های جهان در رابطه با آثار مربوط به تمدن یونان باستان است. موزه‌ی آکروپولیس بخش بزرگی از گنجینه و آثار باستانی مرتبط با اکتشافات مجموعه‌ی تاریخی آکروپولیس را در خود جای داده‌ است. دیوارهای شیشه‌ای بزرگ این موزه، از جمله ویژگی‌های مثبت آن محسوب می‌شود و امکان دسترسی به چشم‌انداز بی‌نظیری از شهر باستانی آتن را فراهم می‌کند. این موزه، بهترین پناهگاه برای حفاظت از آثار باستانی باارزشی به شمار میرود که در نزدیکی آکروپولیس پیدا شده‌اند و همچنین به خوبی نشان میدهد که مجسمه‌های معبد پارتنون و معابد اطرافش در آن زمان به چه شکل بوده‌اند.

جاذبه های اصلی: سنتوری (سه گوش بالای در)، میتوپ (بخش مستطیل شکل تزیینات دیواری) و فریز یا همان گچکاری برجسته در بالای دیوارمعرفی موزه‌ی آرمیتاژ، سن‌پترزبورگ، روسیه


موزه‌ی آرمیتاژ، سن‌پترزبورگ، روسیه

روسیه ممکن است از مراکز هنری پاریس، رم و لندن دور باشد، اما آرمیتاژ موفق شده است مجموعه‌ای دیدنی از هنر جهانی را به دست آورد. بیش از سه میلیون آیتم از عصر حجر تا اوایل قرن بیستم. این موزه شش ساختمان را در امتداد رودخانه نوا اشغال می‌کند که ساختار اصلی آن کاخ زمستانی سن‌پترزبورگ است. این سازه با شکوه باروک در سال 1764 به پایان رسید و در طی چندین قرن بعد اقامتگاه اصلی تزارها بود. کاترین کبیر در همان سال با خرید 255 تابلو موزه‌ی شخصی خودش را تأسیس کرد. کاترین کبیر نگارخانه‌ی خود را گوشه‌ی عزلت یا خلوتگاه خود my hermitage می‌نامید، زیرا تنها افرادی انگشت‌شمار اجازه‌ی ورود و تماشای آثار موجود در آن را به‌دست می‌آوردند و نام هرمیتاژ یا آرمیتاژ از همین‌جا آمده است.

جاذبه های اصلی: اتاق های طلایی گالری گنج، شاهکارهای طلایی از اوراسیا، ساحل دریای سیاه در دوران باستان و مشرق زمین را به نمایش می گذارد. این موزه همچنین دارای قطعاتی از مجموعه خصوصی نیکلای دوم است، از جمله نقاشی‌ها، طراحی‌ها و مدال‌هایی که برای بزرگداشت تاج‌گذاری او ایجاد شده‌اند. همچنین شاهکارهایی مانند نقاشی‌های لئوناردو داوینچی، رافائل، تیسیَن، رامبراند، روبَنس، ون دایک، هالس، وِلاسکِز، گویا، اِل گرِکو، مونه، دگا، ماتیس، پیکاسو، ونگوگ، کانْدینسْکی در این موزه هستند.


معرفی موزه ی بریتانیا، لندن، انگلستان

موزهی بریتانیا، لندن، انگلستان

بزرگترین موزه بریتانیا از مجموعه‌ی باستان شناسی و قوم نگاری مراقبت می کند. بیش از هشت میلیون شی از استخوان های ماقبل تاریخ گرفته تا تکه هایی از پارتنون آتن، از کل اتاق های کاخ آشور تا جواهرات نفیس طلا و همینطور مجموعه‌ی بزرگ و نفیسی از آثار هنری ایران مانند استوانه‌ی کوروش.

جاذبه های اصلی: گالری مصر دارای دومین مجموعه عالی جهان از آثار باستانی مصر در خارج از مصر است، از جمله سنگ روزتا که در سال 196 قبل از میلاد تراشیده شده است.

 معرفی موزه‌ی دل پرادو، مادرید، اسپانیا

موزه‌ی دل پرادو، مادرید، اسپانیا

خانواده سلطنتی اسپانیا مسئول انبوه شاهکارهای کلاسیک پرادو هستند. این موزه یکی از برجسته‌ترین موزه‌های جهان در زمینهی هنر اروپایی از سده ۱۲ تا اوایل سده ۱۹ میلادی است و بر پایه‌ی مجموعه‌ی سلطنتی پادشاهی اسپانیا بنا نهاده شد. پرادو علاوه بر ستارگان نقاشی اسپانیایی مانند ولاسکز، گویا و ریبرا، مجموعه‌های بزرگی از هنرمندان ایتالیایی و فلاندری دارد. فرناندوی هفتم این مجموعه را در سال 1819 در همان ساختمان نئوکلاسیکی که امروز در آن قرار دارد، به روی عموم باز کرد.

جاذبه اصلی: ندیمه ها اثر ولاسکز، سه الهه‌ی رحمت اثر روبنس.معرفی موزه‌ی هنر متروپولیتن، نیویورک، آمریکا

موزه‌ی هنر متروپولیتن، نیویورک، آمریکا

موزه‌ی هنر متروپولیتن بزرگترین موزه در نیمکرهی غربی است. مجموعه بیش از دو میلیون آیتم آن که کل جهان را از دوران باستان تا امروز در بر می‌گیرد و نقاشی‌های اروپایی آن خیره کننده است: آثار بوتیچلی، رامبراند، ورمیر، دگا، رودن و دیگر مشاهیر. این موزه مجموعه مصری مقبره پرنب (حدود 2440 قبل از میلاد) و معبد نفیس دندور (حدود 23 تا 10 قبل از میلاد) را به نمایش می گذارد. موزه‌ی متروپولیتن نیویورک حاوی مجموعه‌ی بزرگ و نادری از تاریخ اسلام و ایران باستان است همچنین مجموعه‌ی کوچک اما منحصر به فردی از آثار حفاری‌شده در منطقه تیسفون و طاق کسری را در اختیار دارد.

جاذبه‌های اصلی: «آدم و حوا»، حکاکی معروف آلبرشت دورر، تنها یکی از بسیاری از قطعات چشمگیر است که در Met کشف خواهید کرد.

معرفی موزه‌های واتیکان، شهر واتیکان، ایتالیا

موزه‌های واتیکان، شهر واتیکان، ایتالیا

موزه‌ی واتیکان از بیست و دو مجموعه مجزا تشکیل شده است که هر یک از دیگری دیدنی‌تر است. مشهورترین آنها احتمالاً موزه پیو کلمنتینو با مجسمه کلاسیک باشکوه آن است. اتاق های رافائل، اتاق های کامل نقاشی شده توسط رافائل. پیناکوتکا (گالری تصاویر)، که حاوی مجموعه نقاشی های قرون وسطایی و رنسانس واتیکان است و البته کلیسای سیستین میکل آنژ. اما همچنین نمایشگاه‌های مصر باستان موزه گرگوریانو اگیزیو و همچنین پیشکش‌های اتروسکی موزه گرگوریانو اتروسکو وجود دارد. و این فقط یک شروع است.

جاذبه های اصلی: نقاشی لحظه‌ی آفرینش میکل آنژ روی سقف نمازخانه‌ی سیستین و اتاق های رافائل را نباید از دست داد.

معرفی گالری اوفیتزی، فلورانس، ایتالیا

گالری اوفیتزی، فلورانس، ایتالیا

این بنا در ابتدا ساختمان سلطنتی خاندان مدیچی حاکمان دولت شهر فلورانس بود. خاندان مدیچی حامیان اصلی هنرمندان و در واقع حامیان تولد رنسانس بودند. کوزیمو دِ مدیچی به معمار محبوبش جورجو وازاری اعتماد کرد تا ساختمانی با عظمت درست در کنار کاخ وِکیو (کاخ قدیمی) بسازد که محلی برای میزبانی حاکمان، اجلاس اصناف فلورانسی، یک تئاتر بزرگ و اداره‌های قضایی باشد (کلمه‌ی اوفیتزی در ایتالیایی به معنای اداره‌ها است). همه‌ی نام‌های معروف هنر ایتالیایی اینجا هستند نه تنها استادان رنسانس، بلکه نقاشان اوایل قرون وسطی، باروک و دوران شکوفایی مانریست.

جاذبه اصلی: تولد ونوس اثر بوتیچلی

معرفی موزه‌ی ریکس، آمستردام، هلند 

موزه‌ی ریکس، آمستردام، هلند

موزه‌ی ریکس، با حدود نهصد هزار شیء بزرگترین مجموعه هنر و تاریخ در هلند است. این شهر بیشتر به خاطر نقاشی های استادان هلندی قرن هفدهم، از جمله رویسدیل، فرانس هالس، یوهانس ورمیر و رامبراند ون راین مشهور است. موزه‌ی ملی که در سال 1800 برای نمایش مجموعه‌های استادکاران هلندی تأسیس شد، همچنین آثار قرون وسطی را به نمایش می‌گذارد.

جاذبه اصلی: "نگهبان شب" اثر رامبراند.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تورهای موجود برای معروف ترین موزه های جهان

6LdGk0sdAAAAAJaIEjas3JSCxphxBTtI-jmEENkm