جاذبه گردشگری باکو

 کاخ شیروان شاه باکو

کاخ شیروان شاه باکو یکی از مهمترین جاذبه های گردشگری باکو می باشد که می تواند شما را با معماری اصیل آذربایجانی آشنا نماید. در اطراف این بنا هتل ها، بازار ها، پارک ها و... بسیاری احداث شده اند که می توانید از تمامی آنها دیدن نمایید. در ادامه توضیحات کامل تری از این قبیل ارائه کرده ایم:

کاخ شیروان شاه باکو

بررسی و آشنایی با کاخ شیروان شاه باکو

کاخ شیروان شاه باکو یکی از مهمترین جاذبه های گردشگری باکو می باشد که بازدید از آن می تواند لحظات خوشی را برایتان رقم زند. این کاخ در قرن 15 توسط شروان شاهان ساخته شده است که می توانید از طریق بازدید از این کاخ با معماری اصیل آذربایجانی آشنا شوید. این کاخ یکی از بهترین دیدنی های باکو می باشد و در یونسکو نیز ثبت گردیده است. از جمله بخش های این کاخ می توان به ساختمان اصلی قصر، آرامگاه سید یحیی، دیوان خانه، مسجد و ... اشاره کرد. اگر بخواهیم به توضیح مختصری از تاریخچه کاخ شیروان باکو اشاره نماییم باید گفت که در قرن 15 ام به دلیل زلزله شماخی پادشاه وقت که ابراهیم یکم بوده است تصمیم بر تغییر پایتخت خود از شماخی به باکو گرفت. که در این زمان تصمیم بر ساخت این کاخ برای اقامت خود نمود. لازم به ذکر است که در سال 1501 صفوی ها به باکو حمله کردند که در این زمان کاخ شیروان شاه باکو به ویرانه تبدیل شده بوده اما بعد ها به دلیل ارزش بسیار تاریخی آن مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت. بازدید از این کاخ بین ساعات 10 صبح الی 6 بعد از ظهر می باشد که عموم می توانند از آن دیدن نمایند.

شیروان شاه باکو

معماری کاخ شیروان شاه باکو

معماری Palace of the Shirvanshahs از 4 بخش ساختمان اصلی، دیوان خانه، مقبره و مسجد تشکیل شده است. ساختمان اصلی به دستور ابراهیم یکم در سال 1411 احداث گردیده است. ساختمان اصلی این بنا 2 طبقه بوده و می توانید بیش از 50 بعد در آن مشاهده نمایید که هنر معماری آذربایجانی را به نقش کشیده است. دروازه این کاخ مستقیما مشرف به بنایی می شود که بر روی آن گنبد قرار گرفته است. دیوان خانه به غرفه ای از جنس سنگ گفته می شود که در داخل حیاط قرار گرفته است. این بنا هشت ضلعی بوده و سنگ های اطراف آن به صورتی گنبدی شکل می باشند که به زیبایی هرچه تمام تر آن افزوده است. بر روی دروازه اصلی قصر می توانید دو مدال مشاهده کنید که درون آنها کتیبه ای عربی قرار دارد. مقبره شیروان شاه در این کاخ می باشد که مستطیل شکل بوده و بر روی آن قبه ای 6 گوشه قرار دارد. همچنین بر روی سنگ های آن نقش ستاره های زیبای حکاکی شده است. در مسجد این کاخ می توانید مقبره سید یحیی ( محقق سلطنتی وقت) را نیز مشاهده نمایید. تایسیز پرواز این امکان را فراهم نموده که با کمترین هزینه بیشترین لذت را از سفر برده باشید. جهت رزرو می توانید به وب سایت رسمی تایسیز پرواز مراجعه نمایید.


6LdGk0sdAAAAAJaIEjas3JSCxphxBTtI-jmEENkm