تور طبس

تور طبس

تور طبس، سفر به عروس کویرهای ایران

خورشید کم کم در پشت تپه های شنی غروب می کند و جای خود را به ستارگان درخشان می دهد. سکوت، نسیمی خنک در حال وزیدن، کنار آتش، انسان محو تماشای ستاره ها می شود و دلش نمی خواهد تا صبح چشم از آسمان بر دارد اگر میخواهید چنین شبی را تجربه کنید کویر طبس را با تور طبس پیشنهاد می کنم.

 شهر طبس

شهر طبس در شمال شرقی یزد و غرب خراسان جنوبی قرار دارد که تا چند سال پیش جزو یزد محسوب می شد ولی امروزه آن را جزو استان خراسان جنوبی قرار داده اند. این شهر دارای کویری زیبا که عروس کویر های ایران به شمار می رود است. علاوه بر کویر طبس جاذبه های تاریخی و طبیعی فوق‌العاده‌ای در آن وجود دارد.

تور طبس

جاذبه های دیدنی که با تور طبس تجربه می کنید در این متن اشاره خواهد شد .

کال جنی ، دره ای خاص و باستانی در دل کویر 

کال جنی نام یک دره ای است که در شمال شهر طبس واقع شده است. این دره قدیمی و باستانی می باشد و داستانهای ترسناک و خیالی راجع به آن روایت شده است. ساکنین طبس ترجیح می‌دهند که به تنهایی به آنجا نروند. ولی به هر حال این دره زیبایی‌های فوق‌العاده‌ای مانند: برکه های کوچک با آبی فیروزه ای رنگ، سنگ های رنگ مسی و قرمز، مسیرهای باریک، حفره‌های دست ساخته ی زیبا،را دارد. اگر به دنبال ماجراجویی خاطره انگیز و تماشایی در ایران هستید بازدید از کال جنی با تور طبس را پیشنهاد می کنم.

بازدید از دره کال جنی در سفر با تور طبس

 تنگه و چشمه مرتضی علی ، بهشتی در دل کویر طبس

 این تنگه در شرق شهر طبس و در مسیر روستای خرو قرار دارد و چندین چشمه به این تنگه راه دارند. آب این چشمه ها خاصیت درمانی فراوانی دارد. روی دیواره های تنگه قبرهای وجود دارد که متعلق به زرتشتیان بوده است. مسیر این چشمه و تنگه را با پای پیاده و گاهی قدم گذاشتن درون آب طی می کنید. دیواره های بسیار بلند تنگه و حفره هایی که در دیواره ها وجود دارد و از آنها آب چشمه سرازیر می‌شود و همچنین وجود آب گرم و آب سرد در کنار هم زیبایی این تنگ را چند برابر کرده است.

بازدید از چشمه و تنگه مرتضی علی در سفر با تور طبس

طاق شاه عباسی

طاق شاه عباسی در واقع یک سد است که در ۲۷ کیلومتری شهر طبس و نزدیک به روستای خرو و همچنین نزدیک به چشمه مرتضی علی قرار دارد. قدمت این سد به ۷۰۰ سال پیش و دوران صفویه برمیگردد. ارتفاع آن ۶۰ متر در طول ۲۵ متر، و عرض تاج آن هم ا متر میباشد. این سد نازکترین سد جهان است و یکی از بی نظیرترین خلاقیت و سخت کوشی ایرانیان را به نمایش می گذارد. این سد رکورد بلندترین سد جهان را طی ۵۵۰ سال کسب کرده است. در سفر با تور طبس بازدید از این سد را از دست ندهید.

 طاق شاه عباسی 

قلعه شهر طبس 

این قلعه یکی از محکم ترین قلعه های تاریخی است و در شهرستان درمیان شهر طبس قرار دارد. درون این قلعه ۴ آب انبار وجود دارد. برای رسیدن به این قلعه شیبی ملایم در انتظارتان است. قدمت این قلعه به دوران سلجوقیان بر می گردد. این قلعه از طرف مشرق و مغرب و شمال با کوه احاطه شده ولی از طرف جنوب به جلگه طبس راه دارد و به همین دلیل اسماعیلیان به آن قلعه طبس میگفتند.

 قلعه طبس 

ارگ طبس

 این ارگ در شهر طبس در خیابان واعظ طبسی قرار دارد و چون بعد از زلزله این ارگ خسارت زیادی دیده است  شما می توانید حصار ارگ، خیابان داخلی ارگ و در پشت آن را ببینید و از آن لذت ببرید. قدمت این ارگ به هزار سال پیش برمی گردد.

 ارگ طبس 

غذاهای محبوب شهر طبس

  •  اشکنه بلغور شیر : این غذا مختص خراسان جنوبی و شهر طبس می باشد این اشکنه از بلغور شیر تهیه می‌شود که درست کردن بلغور شیر هم برای خود تخصص میخواهد.
  •  بلغور پلو : این غذا یکی از غذاهایی است که پخت آن زمان زیادی نمی برد و از روغن زیتون، پیاز، رب، فلفل، گوجه،ادویه، بلغور و عصاره مرغ تهیه می شود.
  • قوروت بادمجان : در سفر با تور طبس این غذا را از دست ندهید زیرا دارای طعمی عالی می باشد. تهیه آن برعکس بلغورپلو سخت است. این غذا از کشک قروت، گردو، پیاز، روغن محلی و بادمجان های سرخ شده تهیه می شود که خوردن آن به همراه سبزی طعم به یاد ماندنی را در خاطرتان به جای می‌گذارد.
  • کشک سالاری : تهیه این غذا هم دشوار است از ترکیب آرد، ماست، زردچوبه، سیاهدانه، سیر، روغن، نمک، زعفرون، گردو، ادویه، گوشت و پیاز تهیه می شود و آن را به صورت تیلیت میل می‌کنند.
  • آش ماستی : یکی از آش های معروف شهر طبس آش ماستی است که از ماست پرچرب، رشته، اسفناج، تره، نعنا و ادویه تهیه می‌شود و طعم لذیذی دارند.

 

آش ماستی آش معروف شهر طبس

بهترین زمان برای سفر با تور طبس

 طبس شهری با اقلیم بیابانی می باشد به همین خاطر تابستان‌های بسیار گرمی را دارد و تحمل گرمای آن طاقت فرسا است. پس بهتر است که در باقی فصل ها به آنجا بروید. بهترین زمان ممکن برای سفر به آنجا از اوایل اسفند تا اواخر اردیبهشت میباشد.

چگونگی سفر به شهر طبس

 با وسیله نقلیه شخصی: اگر می‌خواهید با وسیله نقلیه شخصی خودتان به این سفر خاطره انگیز بروید بدانید که باید ۸۶۴ کیلومتر را که ۱۰ ساعت زمان می برد رانندگی کنید از تهران شما باید شهرهای گرمسار، سمنان، دامغان، شاهرود، میامی، بیارجمند را پشت سر گذاشته تا به طبس برسید.

 با قطار: اگر می‌خواهید با قطار به این سفر بروید از تهران هر چهار روز یک بار قطار تهران طبس شما را به مقصدتان می‌رساند.

 با هواپیما: هواپیما هم از تهران فقط دو روز در هفته به مقصد طبس پرواز دارد که هزینه بالایی برای شما به جای می گذارند.

 با تور گروهی: بهترین راه ممکن برای خاطره انگیز کردن سفر، سفر با تور طبس می باشد زیرا به دلیل مسافت طولانی که پیش روی شماست دیگر خستگی ناشی از رانندگی را تجربه نمی کنید، سفر با تور به همراه تور لیدر ایمن می‌شود، شما با تور همسفر هایی هم خواهید داشت که باعث می شود گذر زمان را متوجه نشوید، با تور دیگر وقت خود را برای گشتن و پیدا کردن جاذبه های دیدنی نمی کنید. با تور هزینه سفر شما کاهش پیدا می کند. تور شما را تحت پوشش بیمه مسافرتی قرار می دهد.

 سوغاتی های سفر با تور طبس

 از طبس می توانید انواع شیرینی های آنجا( قطاب، باقلوا، نان چای.نان نخود) و یا سبزیجات معطر، عرقیات کوهی، سینی های مسی، گلیم و فرش، بافته های حصیری، انواع مربا و نان محلی را به عنوان سوغاتی تهیه کنید.

 

سینی مسی سوغات شهر طبس

وسایل و مدارک مورد نیاز برای سفر با تور طبس

 شناسنامه و کارت ملی، کفش مناسب پیاده روی (ترجیحاً ضدآب) وسایل شخصی، دارو های شخصی، عینک آفتابی، کلاه آفتابگیر، کرم‌ضدآفتاب، دوربین عکاسی از وسایل مورد نیاز برای سفر با تور طبس می‌باشند.

6LdGk0sdAAAAAJaIEjas3JSCxphxBTtI-jmEENkm