آرامگاه مومنه خاتون

آرمگاه مومنه خاتون|Momine Khatun Mausoleum 

همراه شدن با تور نخجوان این امکان را به شما می دهد که از جاذبه های دیدنی شهر نخجوان لذت ببرید یکی از جاذبه های دیدنی شهر نخجوان آرامگاه مومنه خاتون میباشد. که در ادامه مطلب بیشتر با آن آشنا خواهید شد.

 

آرامگاه مومنه خاتون

توصیف ساختمان آرامگاه مومنه خاتون

 همانطور که گفتیم آرامگاه مومنه خاتون در شهر نخجوان در کشور جمهوری آذربایجان قرار دارد. این آرامگاه یک بنای ده ضلعی می‌باشد که ارتفاع آن ۲۵ متر است. این مقبره از آجر و گل ساخته شده است همچنین روی آن را با کاشی‌های فیروزه‌ای کار کرده‌اند وجود کاشی کاری و نقش هایی با خط کوفی روی ساختمان مقبره، زیبایی آن را چند برابر کرده است. سبک معماری این بنا به قرون وسطی برمی‌گردد. در دو طرف این بنا دو پنجره کوچک و بالای در ورودی آن نیز یک پنجره کوچک وجود دارد. علاوه بر زیبایی هایی که در نمای این آرامگاه مشاهده می کنید جاذبه دیگری که این آرامگاه برای گردشگران دارد این است که وقتی از بیرون به آرامگاه مومنه خاتون نگاه می‌کنید یک بنای ۱۰ ضلعی می بینید ولی وقتی وارد این مقبره میشود یک مکان دایره ای شکل را مشاهده خواهید کرد.

 محوطه بیرونی آرامگاه مومنه خاتون

 در محوطه بیرونی آرامگاه مومنه خاتون پارک سرسبزی وجود دارد. شما بعد از بازدید از این آرامگاه می توانید در این پارک زیبا به استراحت بپردازید. در این پارک موزه ای سرباز هم قرار دارد که در این موزه، انواع مجسمه های سنگی نمایش گذاشته شده است.

مومنه خاتون کیست؟

 بعد از اینکه این بنا را معرفی کردیم می خواهیم بگوییم که این بنا متعلق به کیست؟

 مومنه خاتون بانویی است که اوایل سلسله اتابکان نقش مهمی در حکومت داشته است. او مادر اتابک نصرت الدین محمد بن ایلدگز بود. نقش او در دربار، مشاور سیاسی بود و با تدابیری که داشت توانسته بود چند بار از قصر در برابر قیام های مختلف محافظت کند.

 جالب است بدانید که آرامگاه  مومنه خاتون به دستور "ایلدگز اتابک جهان پهلوان" که همسر مومنه خاتون بوده است، در سال ۱1۸۷ ساخته شد.

 

نقش های زیبا روی بنای آرامگاه مومنه خاتون

بهترین زمان برای بازدید از آرامگاه مومنه خاتون

شما می توانید از این مکان تاریخی در فصل های بهار، تابستان و پاییز بازدید کنید ولی پیشنهاد می شود که در فصل زمستان به این مکان نروید زیرا در زمستان اطراف این آرامگاه، از برف و یخ پوشیده می شود و دسترسی به آن دشوار است.

چگونگی بازدید از آرامگاه مومنه خاتون

 همانطور که گفته شد این آرامگاه در شهر نخجوان واقع شده است. برای دسترسی به این مکان، باید به خیابان بویوک دوز بروید تا به مقبره یمومنه خاتون برسید. برای رسیدن به این آدرس، هم می‌توانید از اتوبوس و تاکسی استفاده کنید و هم با وسیله نقلیه شخصی خود و بهترین راه بازدید از این مکان تاریخی سفر با تور نخجوان می باشد.

 اطراف آرامگاه مومنه خاتون جاذبه های دیدنی دیگری مانند موزه فرش که فقط ۳۵۰ متر با آرامگاه فاصله دارد، موزه در فضای باز که این موزه نیز فقط ۲۸۰ متر با مقبره مومنه خاتون فاصله دارد، و استادیوم آراز که این استادیوم هم دو کیلومتر با آرامگاه مومنه خاتون فاصله دارد، میباشد و شما میتوانید از این جاذبه ها نیز بازدید کنید.